Ким Кардашян всъщност знае какво прави

Реалити звездите са сред най-безумните творения на модерното общество. Няма нищо по-безсмислено от това да си известен само защото си известен.

През последните 15 години в България и по света стотици хиляди хора имаха своята 15-минутна или 15-дневна слава, но нито един от тях не успя да комерсиализира успеха.

С изключение на Ким Кардашян, която не само продължава да затвърждава своето място в модерната поп култура, но и успява да го капитализира изключително хитро.

Преди две седмици Ким Кардашян даде пространно интервю за елитния GQ, където споменава между другото за скандала между Тейлър Суифт и съпруга й Кание Уест, отношенията си със семейство Буш и доста други неща.

Само седмица след това се появява официалното видео на песента Famous на Кание Уест, която включва голи восъчни фигури на Тейлър Суифт, Буш, Бил Козби и Тръмп. Тези тийзъри са част от капитализираната слава на нея и съпруга й - още преди да излезе видеото започнаха скандалите около него. Сякаш всичко е небрежно координирано.

Безспорен факт е, че Ким Кардашян знае повече за маркетинга, отколкото хиляди специалисти взети заедно. И използва това знание успешно.

Парасоциална връзки

През 50-те години на миналия век в САЩ се развива модерната телевизия, респективно - и рекламата.

Именно тогава илюзорното преживяване излиза на преден план и започва да се разглежда като проблем в психологията, но и отговор на въпроса "Как да продадем продукт?".

Направени са ред експерименти и изследвания, които откриват, че най-сполучливите предавания са тези, в които "телевизионерът" взаимодейства с публиката.

Теорията на парасоциалната връзка е представена от Хортън и Уохол през 1956 г. и е дефинирана от двамата изследователи като „подобие на разговорно вземане и даване" между податели и получатели на съобщения от масовите медии.

След кончината на Уохол през 57-ма, изследванията са продължени от Хортън и Щраус, които класифицират парасоциалната връзка "незабавно, персонално и реципрочно, но тези му качества са илюзорни и вероятно не се споделят от говорителя".

Чувството за парасоциална връзка се подхранва чрез внимателно конструиран механизъм на вербални и невербални знаци на взаимодействие.

В това отношение илюзията се преобразува в интимност между звездата и аудиторията.

С масовата достъпност на новите технологии като смартфоните и таблетите, тази връзка вече е подсилена, защото публиката може да добавя своите любими реалити звезди в социалните мрежи като Туитър и Фейсбук и да "наблюдава" техните действия постоянно.

Дигитално изследване наскоро показа, че спонсорираните реклами във Фейсбук, представени като препоръка от звезда, са с 50% по-ефективни във взаимодействието с потребители от чистите реклами в социалната мрежа.

Да капитализираш славата си

Ким Кардашян бързо трансформира известността си в силен бизнес бранд.

В свое интервю тя посочва, че "шоуто е причината да имаме бранда. Благодарение на него започна всичко и то е най-добрата ни реклама".

Тъй като "Семейство Кардашян" привлича основно жени между 18 и 34 години, Ким реагира на нуждите на своята публика с тренировъчни DVD-та, козметична линия, сайт за обувки и също така пренася нейното влияние върху брандове за дрехи като Bebe, продукти като Quick Trim и продукти за грижи като PerfectSkin.

Когато Ким Кардашян и нейните сестри представят продукт, това не изглежда като реклама, а като съвет от добър приятел.

За разлика от другите реклами, на които им личи, че са писани от пиари или специалисти, поддържащи профила, то при Кардашян е обратното - правят всеки един пост изглежда персонално създаден за читателя, който се чувства приятел на звездата. Звезда, която получава договори за стотици хиляди долари, за да ти препоръча точно този продукт.

Докато въвлича публиката в лична история, Ким Кардашян стратегически използва в своя полза парасоциалната връзка, създадена чрез емоционалното ангажиране на феновете.

Същата публика непрекъснато е „награждавана" с допълнителна информация относно звездите и се ангажира по-дълбоко чрез множество медийни и интерактивни постове. По този начин се създава и поддържа динамика на добра информираност и активност от почитателите, които от своя страна са бдителни и непрекъснато осведомени.

В резултат на тази взаимна връзка феновете възприемат Ким Кардашян за идол и жадуват да подражават на нейния начин на живот.

Те искат да поръчват брандовете и продуктите, които създават блясъка на нейния лайфстайл.

Повечето Facebook статуси на Ким Кардашян сe превръщат и в дискусия за риалити предаването, а от друга страна служат като референции към списания, които включват нейни интервю, фотосесия или коментар за нея.

Публиката обикновено реагира първично на поста като споделя своето лично мнение за реалити шоуто, изявите и основните "изцепки", влизайки в дискусия и задавайки още въпроси за Ким Кардашян. Което пък от своя страна генерира още по-силно желание за досег със звездата.

Всъщност Ким Кардашян е изпълнила детската мечта на много хора по света - да прави това което иска, хората да й се възхищават и да й плащат за това.

Въпреки това не можем да оспорим и няколко сериозни постижения на семейство Кардашян, като включването в дневния ред на американците на теми, които доскоро бяха табу.

Средно статическия американец е научил повече за геноцида над арменците от шоуто на семейство Кардашян, отколкото от научните предавания.

Способността им да вкарват всяка драма от своя личен живот в дневния ред на обществото даде гласност и на проблема с транссексуалността.

Именно по тази причина героят от олимпиадата в Монреал през 76-та Брус Дженър не беше съден от обществото за своето решение да се подложи на операция и да стане Кейтлин Дженър. Всъщност той се превърна в икона на проблемите на транссексуалните мъже.

На годишната вечеря с кореспондентите в Белия дом президентът Обама се обърна към една от сестрите с "Кендал Дженър е тук, въпреки че и аз още не съм наясно какво точно прави тя".

Въпреки това семейство Кардашян създаде империя, която се оценява на 95 милиона долара и включва мода, гримове, мобилни апликации, игри.

Ким Кардашян създаде среда, в която хората не се интересуват толкова от това защо е направила нещо, а повече от това с какво е била облечена, къде е била и какво би последвало от едно или действие. А този интерес към what's next генерира още интерес.

Новините

Най-четените