Да докажеш, че си жертва на сексуален тормоз, доста често се превръща в нерешим казус в стил "Дума срещу дума". Когато обектът на тормоза е звезда от ранга на Тейлър Суифт, ситуацията става още по-сложна.
Всичко започва през лятото на 2013 г. Малко преди концерт в Колорадо, Суифт участва във фотосесия с фенове и загрява за голямото шоу. Почитателите на певицата имат възможност да се срещнат с нея и да я поздравят, събитието не подсказва по никакъв начин, че ще се превърне в повод за драматична съдебна битка.
Суифт обаче ще запомни 2 юни 2013 г. заради един твърде неприятен момент. Младата звезда твърди, че диджей на име Дейвид Мюлър, присъстващ на събитието като радио водещ на станция за кънтри музика KYGO, бръкнал под полата й и я е опипвал, докато се снимат заедно.
"В момента, в който ме хвана, останах шокирана и потресена. Едва успях да промълвя "Благодаря, че дойдохте", както се сбогувам с всички. Едва успях да изговоря думите. Сякаш някой ми беше дръпнал шалтера", казва Суифт.
Дейвид Мюлър е уволнен от радиостанцията само два дни след инцидента. В резултат на загубата на работата си, той решава да потърси обезщетение за клевета и претърпени щети срещу Тейлър Суифт.
Here's a photo of the incident that led to radio DJ David Mueller lawsuit against @taylorswift13. What do you think? 🤔 pic.twitter.com/HAnHiGr0vm
— KiSS 92.5 (@KiSS925) August 8, 2017
През септември 2015 г. внася иск срещу нея, като твърди, че е останал без работа, след като охранителите й неправомерно са го обвинили в сексуален тормоз. Мениджърите на Тейлър Суифт обявиха публично, че още през 2013 г. са предоставили доказателства за инцидента пред ръководството на KYGO, както и че решението за уволнението на Мюлър е взето от шефовете на радиото, а не под натиск от страна на певицата.
Разбира се, екипът на Суифт решава да предприеме контраатака - звездата обяви, че ще съди радио водещия за сексуален тормоз.
"Решаването на това дело ще покаже, че Мюлър е единственият извършител на унизителния и недопустим акт срещу г-ца Суифт. То ще послужи за пример на всички останали жени, които вероятно се притесняват да потърсят правата си, тъй като не желаят да преживяват отново подобни скандални и унизителни моменти".
Според данните от свидетелските показания на Суифт пред съда, младата певица се е почувствала "изненадана, разстроена, обидена и възмутена", след като е станала обект на сексуално посегателство от страна на Мюлър.
Тя е информирала фотографа, мениджъра на турнето и охранителите си незабавно. По думите й, Мюлър е изглеждал в нетрезво състояние по време на срещата си с нея.
"Мюлър не просто е докоснал случайно г-ца Суифт по време на снимките. Той е повдигнал полата й и я е хванал с ръка", се казва в съдебните документи.
Тейлър Суифт твърди, че е сигурна в това, че именно диджеят й е посегнал, както и че може да го идентифицира измежду 1000 други мъже. "Можете да ми задавате милиони въпроси за това, никога няма да кажа нищо по-различно. Както и не съм казвала нищо по-различно досега".
И двете страни по делото изискват към процеса да бъдат привлечени експерти. Адвокатите на Суифт канят като свидетел д-р Лорейн Баярд де Воло, преподавател в Университета в Колорадо. Де Воло описва поведението на Мюлър по следния начин: "мотивите за сексуално насилие или сексуален тормоз могат да се сведат до желание за защита или увърждаване на статута на извършителя; включително опит за демонстрация на силно или накърнено его.
Извършителят би могъл да цели възмездие, унижение, сплашване или - в случаите, когато имаме посегателство срещу жени с висок обществен статус - опит за преобръщане на властовия баланс между жертвата и насилника".
Тезата на Де Воло е, че Мюлър може да е посегнал на Тейлър Суифт в опит да утвърди "мъжествения си статус".
Адвокатът на Мюлър отхвърля експертната оценка на Де Воло и привлича като свидетел икономиста Джефри Оп, изисквайки от него да опише финансовите последствия от предполагаемата клевета на Тейлър Суифт.
По време на съдебния процес става ясно, че съдията Уилям Мартинес санкционира Мюлър за това, че е унищожил или изхвърлил четири електронни устройства, които вероятно са съхранявали ключови доказателства, свързани с делото. Става дума за мобилен телефон, лаптоп, iPad и компютърна конфигурация.
Едно от тях съдържа 2-часов аудио запис от разговора между Мюлър и шефа му в радио KYGO, от деня, в който водещият научава, че е уволнен.
Бившият работодател на Мюлър Робърт Кол твърди, че записът лесно е можел да докаже, че диджейят сменя версиите си за инцидента с опипването - което би поставило под съмнение достоверността на твърденията му пред съда.
Самият Мюлър оправдава унищожаването на потенциалните веществени доказателства с банални причини - включително, за това, че разлял кафето си върху клавиатурата на лаптопа. В крайна сметка съдът приема твърденията му, че не е изхвърлил четирите устройства със злоумишлени мотиви.
Тейлър Суифт държи детайлите от делото да не се разпространяват публично. Тя е поискала от съда да наложи забрана за публикуване на снимките от срещата й с Мюлър, тъй като се бои, че те могат да бъдат разпространявани с недобросъвестна цел. Най-малко една от снимките от инцидента обаче вече беше публикувана, като показва как Суифт позира в компанията на Мюлър и неговата приятелка.
По време на разпита й пред съда, защитникът на диджея използва снимката, за да оспори твърдението на Суифт за изпитаното унижение след срещата си с него, като казва, че при подобна ситуация певицата можеше да прекрати фотосесията с феновете си и да се оттегли.
Суифт му отговаря: "А вашият клиент вероятно можеше да си направи нормална снимка с мен".
Близо 2 години след внасянето на насрещните искове - делото стигна до съдебна зала. Гражданският процес започна на 7 август 2017 г., като Мюлър поиска обезщетение в размер на 3 милиона долара за претърпени щети. Искът на Суифт беше символичен - 1 долар.
5 дни след началото на процеса, съдът прецени, че Мюлър няма основания за претенции към Тейлър Суифт, тъй като не е доказал достатъчно обосновано, че лично тя е имала умисъл да постигне уволнението му. Идентичните обвинения срещу майката на Суифт и нейния служител по връзките с медиите ще бъдат прехвърлени за решаване от съдебно жури.