Честър Бенингтън лекуваше другите, но изгуби себе си

Изминаха няколко дни от самоубийството на Честър Бенингтън, но новината за смъртта му изглежда все така шокираща.

Вокалистът на Linkin Park се превърна в поредната част от черната хроника на талантливите музиканти и артисти, отишли си без време. Той последва колегите си Кърт Кобейн (Nirvana), Лейн Стейли (Alice in Chains), Скот Уейланд (Stone Temple Pilots) и разбира се Крис Корнел.

Да си спомним за тях допринесе и неслучайният факт, че Честър се самоуби именно на рождения ден на близкия си приятел и патрон Крис Корнел по абсолютно същия начин - обесвайки се.

Макар големите ми любимци да бяха Limp Bizkit, KoЯn и Rage Against The Machine, и аз бях от поколението, чието юношество премина с Linkin Park. Когато чуя името на групата, в главата ми нахлуват какви ли не спомени.

Мои приятели ги обожаваха и мечтаеха някой ден да ги видят на живо. Слушал съм стотици пъти любимите ми песни от Hybrid Theory и Meteora. И сега ги слушам и отново усещам текстовете им толкова близки.

За някои от приятелите и познатите ми Честър беше пример за подражание. Знаеха биографията му наизуст, направиха си татуировки като неговите, пееха на трибюти на Linking Park.

Аз не бях от най-големите му фенове, никога не ми е бил идол или нещо подобно. Струваше ми се твърде депресиращ и тежко емоционален в някои моменти.

Като фен на рапа, рап рока и нео метъла предпочитах здравия саунд и бързия речитатив на Майк Шинода. Сигурно затова така и не харесах Crawling, но все още се побърквам от кеф, когато чуя One Step Closer, Points of Authority, By Myself и др.

Но винаги съм се възхищавал на душевната сила на Честър. Той притежаваше една особена вътрешна сила и енергия, които завладяваха публиката.


Честър и Майк - ударното дуо на Linkin Park (Getty)

Гласовете на Шинода и Бенингтън се съчетаваха по уникален начин и именно това спечели толкова много фенове и слава на Linkin Park. Честър избухваше и сякаш изгаряше пред очите на публиката, а Майк балансираше и с римите си вдъхваше спокойствие и солидност на песните.

Известно е, че Бенингтън имаше своите дълбоки душени проблеми. Личеше му, че е имал тежък живот. Самият той никога не го е крил. Разказвал е за тежкото си детство и разбито семейство, за несигурността и унищожената лична увереност, за сексуалното насилие, на което е станал жертва като малък.

Болката беше неизменна част от него - тя бе неговата сила, но и проклятие. Едновременно го разяждаше и го вдъхновяваше да твори.

Емоционално нестабилен, с дълбока и мрачна душевност, вокалистът на Linkin Park често изпадаше в депресии и прибягваше до наркотици, алкохол и антидепресанти. Не се чувстваше уютно на този свят и водеше постоянна битка със собствените си вътрешни демони.

Текстовете на песните му навяваха мисли за самоубийство, самият той често се чувстваше „на крачка от ръба" и бе „на път да се пречупи" (One Step Closer).

Честър умееше да лекува другите чрез музиката си - независимо дали са депресирани пубери, младежи, размишляващи върху смисъла на живота, или зрели хора със семейства и деца.

Но не можа да излекува себе си.

Предаде се пред болката, изгуби смисъла и реши да сложи край на агонията. Той „се освободи от болката, която чувстваше толкова дълго" и се пренесе „там, където му е мястото" (Somewhere I belong).

След смъртта на Честър Linkin Park няма да са същите. Те вече отмениха турнето си в Северна Америка.

Вокалистът притежаваше един особен, неповторим дух, който феновете обожаваха. Който и да застане на неговото място, няма да може да им донесе същите емоции.

Честър Бенингтън е поредният пример, че не е важно колко дълго живееш, а какво оставяш след себе си. Той избра да напусне този свят, но ще продължи да бъде сред нас.

Всички отново слушаме песните и гледаме клиповете и концертите на Linkin Park. С тяхната помощ Честър ще остане част от мислите и чувствата на милионите, белязани от музиката му.

Новините

Най-четените