Когато говорим за старата максима на "Секс, наркотици и рокендрол", Motley Crue са една от групите, които я извисяват до това и иконично положение.
С дивото си поведение на и извън сцената те дават да се разбере, че живеят за тези три неща.
Докато в един момент не се сблъскват със стената. За лидера на бандата, Ники Сикс, това е датата 23 декември 1987 г. - датата на неговото предозиране, когато за кратко е обявен за мъртъв.
Медиите раздухват новината, докато не се разбира, че басистът все пак е успял да прескочи трапа - чудо, което и до ден-днешен той самият не може да разбере.
"Хероинът едва не ме уби. Всъщност го направи. Отвън изглеждаше, че живея живот мечта. Но в действителност бях изпаднал в болест, която не можех да контролирам - пристрастен към хероина", пише години след това басистът в статия за Los Angelis Times.
Тази свръхдоза се превръща в ключов момент в живота на Ники Сикс. И макар да не се отказва веднага от пристрастеността му към наркотиците и алкохола, с годините той се превърна в един от най-запалените борци срещу тези зависимости. А сега вече празнува 20 години на пълна трезвеност.
"Някои хора ще се опитат да те изритат в топките, да ти откраднат парите, да ти забият нож в гърба, гарантирано ще те подведат. Ще саботират живота ти, няма да вярват в теб и ще клюкарят, че никога няма да изкараш и ден без наркотици или алкохол. И знаеш ли какво ще направиш? Ще оставаш трезвен ден след ден", написа Сикс в пост в Instagram, посветен на 20-ата годишнина от решението си да се откаже от алкохола и наркотиците.
"Ти си чудото, което ще строши веригата на пристрастяването, живият отговор на молитвите. Този, който успява да избяга от семейната си история. Ще живееш в благодарност към онези, които никога не са мислили, че ще останеш трезвен или че въобще ще оживееш, ЗАЩОТО ТЕ ТЕ ПРАВЯТ ПО-СИЛЕН и ти знаеш как да прощаваш на тези задници. И когато видиш хора, които все още страдат / буксуват във водата или се задъхват за въздух, не забравяй да им хвърлите пояс. Защото ние даваме обратно на тези, които все още са засегнати, и се надяваме и те да предадат", пише още музикантът, като завършва публикацията си с хаштаговете #SobrietyRocks и # 20Years.
За него стъпките по 12-степенната програма за борба със зависимостите могат да подобрят живота на човек, независимо дали е зависим, или не. През последните години Сикс прекарва доста време като застъпник за повече внимание по въпроса със сериозната опиоидна криза, завладяла САЩ.
През 2017 г. басистът изготви статия, в която отбеляза, че в САЩ смъртта от свръхдоза се случва два пъти по-често от смъртните случаи от "автомобилни катастрофи и убийствата от огнестрелни оръжия взети заедно". По думите му основна роля за смъртта от предозиране играят хероинът и предписаните опиоиди.
Ники Сикс дори говори пред назначената от президента на САЩ комисия по опиоидната криза, когато тя представи доклад, наблягащ на лечението на зависимостите, изследванията и събирането на данни. Тогава музикантът призова администрацията на действащия по това време президент Доналд Тръмп да се вслушва в собствените си експерти.
Сикс също заяви, че смята, че производителите на лекарства трябва да бъдат държани отговорни за своите маркетингови тактики спрямо пристрастяващи лекарства.
"Ние можем по-добре да ограничим предписанията на болкоуспокояващи. Фармацевтичните компании са алчни, а регламентите са твърде слаби", коментира той в едно свое интервю.
Самият той е разказвал как буквално от детските си години започва пътят му към наркотиците. Първият му досег с тях е, когато доведеният му баща му дава джойнт и уиски, докато е на едва 6 години. И все пак първият му досег с хероина идва едва през 1983 г., докато работи по втория албум на Motley Crew
Малко преди това той е катастрофирал с поршето си и лекарите са му предписали болкоуспокояващи. В един момент, когато те свършват, той се обръща към хероина - първо за да успокои болките в рамото си, но след това и заради болките от абстиненцията.
Скоро след това е на редовен коктейл от алкохол, кокаин и хероин, който го поддържа жив по турнета и в ежедневието.
"Колкото повече се друсахме, за толкова по-велики ни смятаха хората и толкова повече ни снабдяваха с всичко, от което имахме нужда, за да се надрусваме още повече. Радиата ни водеха групита, мениджърите ни даваха наркотици. Всички наоколо се грижеха да затъваме и да затъваме", пише Сикс в "The Dirt".
Ситуацията става толкова зле за Ники, че на един концерт, на който групата не може да изсвири повече от няколко парчета, вбесеният китарист Мик Марс изкрещява от микрофона си: "Може би щяхме да ви изсвирим още няколко песни, ако Ники не беше буден цяла нощ, за да друса хероин".
Проблемът на басиста с наркотиците е толкова голям, че по време на турнето Cheap Trick за малко да умре в Лондон. Там той гостува в къщата на местен дилър. Музикантът е в толкова неадекватно състояние, че дилърът трябва да му помогне да се инжектира с хероин.
Ефектът обаче е толкова силен, че сърцето на Сикс за малко да експлодира. Останалото, което той си спомня, е как дилърът просто го изхвърля от дома си в близка кофа за боклук, след като хората му пребиват басиста с бухалки. Този случай стои зад част от текста на песента "Dancing on Glass".
В крайна сметка обаче решаващият момент идва на 23 декември 1987 г. - прословутата "не точно смърт" на Ники Сикс.
"Опитах да седна и да видя какво се случва. Мислех, че ще е трудно да се вдигна, но за моя изненада се изстрелях нагоре, сякаш не тежах нищо. След това усетих как нещо ме хваща много нежно за главата и започва да ме дърпа нагоре. Над мен всичко беше изкрящо бяло. Погледнах надолу и осъзнах, че съм напуснал тялото си. Ники Сикс - или мръсният, татуиран контейнер, който някога го е съдържал, лежеше покрит с главата до петите с чаршаф върху чаршаф, бутан от медици в линейка", пише басистът в мемоарите си "The Dirt: Confessions of the World's Most Notorious Rock Band" ("Мръсотия: Признанията на най-известната рок банда на света").
Ситуацията е наистина тревожна и мнозина си мислят, че Ники Сикс си е заминал. Легендата разказва как парамедикът, който бил огромен фен на Motley Crue заявява сериозно, че "Точно този няма да умре!". Така пък се ражда парчето Kickstart My Heart.
В крайна сметка, въпреки че медиите вече тръбят за смъртта му, музикантът все пак оцелява. Няколко часа след инцидента се събужда в болницата и с псувни на уста напуска сам лечебното заведение. И все пак обицата на ухото е поставена.
По-интересното е, че на въпросното мащабно парти от 23 декември гост е един друг титан на рока - китаристът на Guns N'Roses - Слаш. И ако тази година Ники Сикс празнува 20 години на трезвеност, за китарния титан това е 15-ата годишнина без алкохол и наркотици.
На 4 юли неговата приятелка Меган Худжис сподели в профила си в Instagram снимка, с която да отбележи важната дата за Слаш и да изрази гордостта си от него.
Преди 2 години той самият разказа пред Belfast Live как след напускането на Guns N 'Roses в средата на 90-те алкохолът и наркотиците са се превърнали в сериозен проблем за него, докато ги е използвал, за да пребори депресията си.
"Беше прекалено. Напуснах групата си, разведох се и преживях всички тези глупости. Имах проблеми със звукозаписна компания. Това беше наистина класическият рокенрол живот - поне лошата му страна", разказва той.
Китаристът обяснява, че битките му със зависимостта продължават чак до 2005 г. и по времето му със супергрупата Velvet Revolver. В крайна сметка той е толкова уморен от рока и от целия този живот на скорост, далеч от децата му, че си казва, че трябва да спре. И година по-късно спира.
Сега и двете легенди на рока живеят по-здравословен живот, но това не ги прави нито една идея по-малко големи и по-малко рокаджии.
За своята годишнина през 2020-а Ники Сикс събра един куп свои колеги от върховете на рока, включително Кори Тейлър (Slipknot), Айвън Мууди (Five Finger Death Punch), Джо Елиът (Hysteria), Слаш и други, за да запише песента "Maybe It's Time", всички печалби от която отиват като дарение за Фондация Global Recovery Initiatives.