Някога в миналото, преди 2020 г. да ни удари с цялата си ярост, чувството на отпадналост и пресипналият глас не бяха повод за паника и самоизолация.
Защото често се оказваха просто последици от еуфорична вечер на някой голям концерт.
Коронавирусът обаче прати в нокдаун музикалната индустрия и лиши меломаните от емоцията на мащабните концерти и фестивали, а тъжната безконцертна реалност явно ще продължи и през първите месеци на новата година.
Логично, музикалните фенове се питат кога неповторимите преживявания на големи музикални събития ще се върнат в живота им.
Масовата ваксинация е на хоризонта и дава големи надежди за подновяване на концертния живот, но въпросите и неяснотите все още са доста. С какво ще се различават концертите от преди? Как да пеем заедно с изпълнителя на сцената, ако трябва да носим маски? Как ще правим пого, ако се налага да спазваме дистанция?
Ще ни тестват ли по три пъти за всички възможни щамове, за да ни пуснат да влезем? И най-вече, кога? Кога най-сетне ще има отново музика на живо?
Миналата седмица главният специалист на САЩ по инфекциозни заболявания д-р Антъни Фаучи даде своята прогноза - че събития и концерти в Щатите би могло да има някъде през тази есен. Съществува обаче само един начин това да се случи и той минава през бързо и ефективно разпространение на ваксините против COVID-19.
Между 70 и 85% от населението на САЩ трябва да бъде ваксинирано, преди да могат да се провеждат подобни събития.
"Ако всичко се развие добре, ще стигнем такъв етап през есента на 2021 г.", смята Фаучи. "За да може към началото или средата на есента да се чувстват сигурни тези, които се изявяват на сцена, както и хората в публиката", допълва той.
Докторът допълни, че дори американците да достигнат стаден имунитет дотогава, концертите най-вероятно ще бъдат по-различни от преди.
Концертните места, театрите и киносалоните все още ще бъдат задължени да налагат на посетителите мерки като дистанциране и носене на маски. Тези правила може да останат още известно време, докато ваксината не достигне до цялата страна.
Естествено, и на останалите места по света изпълнителите и публиката нямат търпение концертите да се подновят.
Музикантите се умориха през цялата 2020-та да отлагат събитията си, да отменят дати и да тънат в неизвестност. Сега, освен че трупат нов материал и се готвят да го издават в следващите месеци, най-оптимистично настроените вече планират следващи изяви - колкото и да е неясна все още ситуацията.
Мнозина в музикалната индустрия се опасяват, че може да не оцелеят финансово, ако преживеят още една година като миналата. Откритите пространства намаляват риска от инфекция и това дава надежди за събития през лятото.
Но във Великобритания например ситуацията с коронавируса остава много тежка и големите летни фестивали като "Гластънбъри" продължават да бъдат под сериозна въпросителна.
В България съществуват плахи надежди концертите да се завърнат и преди лятото. Тук музикални събития също вече се планират, макар че и у нас не е възможно да се предвиди как ще се развие пандемията и какви решения ще вземат здравните власти.
Големият фестивал Hills of Rock в Пловдив например вече пусна билети за датите 22-24 юли и разпространи страхотен списък с изпълнители, сред които хедлайнерите Slipknot и шведите Amon Amarth. Стефан Вълдобрев и "Обичайните заподозрени" пък обявиха лятно турне през юли и август с дати в Пловдив, Велико Търново, София, Стара Загора, Бургас, Ямбол, Благоевград и Варна.
Планове се правят навсякъде, но все още трябва да бъдат решени редица важни въпроси. Мрачни спекулации и прогнози не липсват: че артистите ще трябва да се откажат от процент от хонорарите си заради спад в цените на билетите, че самото сдобиване с билети за някои събития ще бъде по-трудно от всякога преди.
Все пак индустрията вече се подготвя за завръщането. Още през ноември един от американските гиганти в бранша Ticketmaster обяви планове за своя технология, която да улесни организирането на събития със спазване на социална дистанция.
Заговори се дори за възможност да се използват смартфони, за да се проверява дали посетителите са ваксинирани или са дали негативен тест за коронавирус в последните 72 часа.
Това звучи като възможно бъдеще за осъществяване на големи концерти, но за по-малките места и независимите организатори може да се окаже невъзможно за въвеждане.
Те обаче също са принудени да мислят в подобна посока. Ключовият фактор за гладко подновяване на концертния живот най-вероятно ще бъде подготовката, и по-специално технологиите, въвеждащи новите мерки и подходи.
Минаване към изцяло електронни билети; автомати или мобилни приложения за продажба на напитки и мърчъндайз на събитията; монтиране на дезинфекционни системи и пречистватели на въздух с ултравиолетова светлина са сред обсъжданите въведения в по-дългосрочен план.
Най-вероятно ще бъдат сериозно изпробвани и гигове от смесен тип, които допускат ограничен брой посетители и същевременно достигат до широка аудитория чрез онлайн стрийминг.
Така капацитетът за дадения концерт ще нарасне неограничено и може да се окаже шанс за намиращата се в тежко положение музикална индустрия да си стъпи на краката.
В случая обаче голяма роля ще изиграе качеството на стрийминга. През изминалата година видяхме достатъчно примери за изпълнения на живо с нестабилна и разпадаща се връзка, видяхме платени онлайн концерти и безплатни такива с опция за подпомагане на изпълнителя.
Не липсваха и прекрасно заснети и качествено предадени събития, позволяващи изживяване, което напълно си заслужава, макар и чрез стрийминг. Остава въпросът дали това ще се окаже устойчив модел, колкото и да не може да замени изживяването на живо.
Като цяло, през тази година по-вероятният вариант изглежда не масово избухване на грандиозни събития като в доброто старо време, а внимателно и предпазливо завръщане на умерени по мащаб концерти и изпробване на различни мерки за безопасност.
Това няма да задоволи всички очаквания, но ще е някаква първа стъпка към възстановяване на нормалността.
Защото през 2021 г. шоуто трябва да продължи - дори да е далеч от най-бляскавия си вид.