Вече две години изминаха от последния албум на Rammstein, а от германската индъстриъл метъл банда сякаш не си дават много зор с това да ни представят нещо ново.
Всъщност даже решиха да подразнят феновете си, изпращайки новото си парче първо до астронавта от Европейската космическа агенция Тома Песке, който се намира на Международната космическа станция (МКС), без да уточняват кога ще можем да чуем песента тук на Земята.
Това мрачно време навън обаче е напълно подходящо за здрава и тежка немска музика. И не, нямаме предвид UDO, Accept, Halloween, тройката на германския траш метъл (Sodom, Kreator и Destruction) или други групи, творящи на английски. Тук търсим перфектната комбинация между метъл и немски език.
Интересното е, че въпреки световната известност на Rammstein, много други банди, в подобни или близки стилове, остават в сянка. А те определено има какво да покажат.
Това е вълната от вече не толкова нови германски групи, които обединяват в себе си електронно звучене с тежки китари и една цялостно мрачна визия, носеща името Neue Deutsche Härte - новите немски тежки момчета (и момичета).
Внимание сред тях можем да обърнем на Oompf! - също в сферата на индъстриъл рока. Групата също има своите заигравания с мрачното и циничното, но все пак без да достигат това ниво на гротеска, което е налице при Rammstein. При тях също така като че ли има малко повече мелодичност в самата музика.
Ако има група, която се опитва да доближава най-много в звучене и стилистика Rammstein, то това ще е Heldmaschine - също мрачен и извратен индъстриъл рок с тежък мъжки вокал и клипове, вървящи по ръба на скандалното.
Още един страхотен пример за Neue Deutsche Härte можем да намерим в Eisbrecher - силен и здрав рок с индъстриъл елементи, при който грубите като едра шкурка вокали на Александер Веселски изпъкват на преден план, заедно с остри и режещи рифове.
Така и така споменахме вече Веселски, няма как да пропуснем и другата му група - Megaherz - една идея по-мелодични от Eisbrecher, но също така енергични и тежко звучащи.
Unheilig с мелодичното си, но все пак откровено германско звучене може да се хареса на всеки любител на рока, за когото не е задължително в музиката да има тресни и гърмежи.
Ако това по-меко звучене ви допада, можете да проверите и Letzte Instanz - подхранван с цигулки и меки мъжки вокали рок, който влиза директно в душата.
Няма как да пропуснем и ветераните от Die Toten Hosen, които макар да предхождат Neue Deutsche Härte, са едно от задължителните имена в германския рок и до днес продължават да създават качествена музика.
Hämatom са точният пример за това колко грабващо може да звучи германският рок, докато шарените им лица и маймунските костюми привличат внимание чисто визуално.
Като си говорим за боядисани/маскирани германски металяги, които могат да правят готина музика, си заслужава да отбележим и Stahlmann. Тяхната музика има мрачно и мелодично звучене, което перфектно би се вписало във всеки плейлист за Хелоуин.
Междувременно Unzucht успяват да съберат в себе си тази немска тежка традиция със звученето на новия век и неговите повлияни от поп пънка извисявания, а на моменти завиват смело към по-твърдите стилове.
Вокалистът на Tanzwut може и да напомня на Кит Флинт от Prodigy, но групата звучи доста по-различно, а ако има леки електронни елементи, те са заглушени от режещите китари и от сериозното количество гайди и старинни инструменти. Да, бандата е силно повлияна от германския фолклор и успява много премерено да го вплете в музиката си.
Тук можем да споменем още редица групи от региона смесват фолклорните елементи с метъл, получавайки от това великолепна за слушане музика, но това ще остане за друг текст и друг плейлист, тъй като те вече излизат съвсем от клеймото на Neue Deutsche Härte.
Какво обаче сме подбрали този път, можете да чуете в плейлиста ни тук:
Междувременно ако сме пропуснали някоя група, която според вас трябва да присъства тук, пишете ни в коментарите.