Започна като печатна грешка, но за броени часове се превърна в начин на живот.
Когато с Рейчъл Силвестър интервюирахме невроложката баронеса Грийнфийлд за The Time, решихме, че думата, която използва, за да опише безумните компютърни маниаци, е „яка-уау" (по смисъл вероятно близка до хахо). В рамките на един ден новата дума се разпространи като вирус.
„Основната причина да повтаряме „яка-уау" е, че думата е готина. Трябва да се употребява по-често. Опитайте се да я повторите на глас няколко пъти. Не кара ли езикът ви да пее от щастие?", писа Алис Бел - преподавателка по научни комуникации в „Империал колидж", Лондон.
Google предложи 75 000 резултата за „яка-уау" за 24 часа. Думата вече вдъхнови движение в Twitter и страница във Facebook. Сега се превърна и в процъфтяваща философия. На уебсайта Boingboing беше основана първата Църква на Яка-уау с призива: „Църквата на Яка-уау приветства всички отвеяни хора в един свят без последствия".
Оказва се, че според хилядите компютърни маниаци, се стремим именно към такова общество. Един от тях написа: „Това е като Кумбая на 21 век. Свят, пълен с хора, които повтарят яка-уау, е по-добре от свят, пълен с кретени, които се гърмят и пушат." Вече можете да поръчате фланелка с надпис „Правете яка-уау, а не война" в 10 различни цвята.
За повечето дебатът около думата яка-уау е само една престрелка във войната между лейди Грийнфийлд и Туит-вселената. В интервюто за Times тя описва Twitter като място, което й напомня крясъците на малко дете: „Погледни ме, мамо! Обух си чорапчето!" В отговор на това Мат Паркър, който описва себе си като „як математик", записа клип в YouTube, в който си обува и двата чорапа, като скача в тях „едновременно в стил яка-уау".
Друг фен отбеляза приликите между думата яка-уау и саундтрака на повечето порнофилми ("Bowm-chika-yaka-wow, bowm-chicka-yaka-wow.").