Днес в Египет продължават преките преговори между палестинците и Израел, на които присъства държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън и специалният пратеник на Вашингтон за Близкия изток Джордж Мичъл.
Срещата между премиера на Израел Бенямин Нетаняху и президентът на палестинската автономия Махмуд Абас ще се проведе в курорта Шарм-ел-Шейх на Червено море при изключителни марки за сигурност.
Най-големият проблем пред преговарящите е палестинското искане Израел да продължи мораториума върху строителството на жилища на Западния бряг, който изтича на 26 септември.
Междувременно Обама и Клинтън призоваха Израел да удължи забраната.
Клинтън заяви, че се наблюдава "известно придвижване напред" след първия кръг разговори във Вашингтон на 2 септември, с кито се възобнови прекият израелско-палестински диалог след 20-месечно прекъсване.
Тя предупреди, че това може да се окаже "последната възможност" за постигане на мир между израелците и палестинците. Тази формулировка визира изтеклия мандат на Абас и опасността Западният бряг, който ще бъде гръбнакът на бъдещата независима палестинска държава, да попадне под контрола на ислямисткото радикално движение Хамас, което контролира ивицата Газа.
Израелците твърдят, че няма да продължат замразяването на заселническите колонии, който, докато палестинците предупреждават, че ще спрат преговорите ако строежите в окупираните територии продължат.
"Израел няма да продължи мораториума, но няма и да построи планираните десетки хиляди жилища", каза Нетаняху, давайки да се разбере, че ще се застъпи за междинен вариант. Всяка от страните не иска да бъде сметната за виновник за евентуален провал на преговорите.
Според правителствени източници Нетаняху иска отначало да бъде обсъден въпроса за сигурността, както и за признаването на Израел като "държава на еврейския народ" от палестинците, които са против. Те от своя страна искат да бъдат определени границите на една бъдеща палестинска държава и да се обсъди въпроса за статута на Ерусалим и правото на бажанците, които са били принудени да напуснат страната след 1948 г. да се завърнат.
Ислямисткото движение ХАМАС не признава правото на Израел да съществува и е против всякакви преговори. То оцени като "унизително" провеждането на нова сесия на преките преговори за мир. Високопоставен ръководител на управляващото ислямистко движение в ивицата Газа повтори, че президентът Махмуд Абас не е "упълномощен да води преговори от името на палестинския народ". "Каквото и да е споразумение в резултат на тези преговори не може да включва нашия народ", каза Исмаил Радуан.