След дълго мълчание, бившият премиер Бойко Борисов изригна срещу политическите си опоненти, медиите и неправителствените организации. В студиото на „Всяка неделя" той защити Цветан Цветанов и направи заявка за връщане в управлението след предсрочните избори.
Подслушване?
Борисов беше категоричен, че хората по площадите не го питат за скандала с доказаното от прокуратурата незаконно подслушване в МВР по времето на Цветан Цветанов. Според експремиера „на никой подслушванията не са напълнили джоба", а протестите от началото на годината са били срещу високите цени и ниските доходи, но това тотално е излязло от обсега на кампанията, въпреки че проблемите ще се върнат веднага след вота.
Бойко Борисов се възмути от реакцията на останалите партии след появата на запис с участието на него, бившия земеделски министър Мирослав Найденов и подалият по-късно оставка градски прокурор Николай Кокинов. „Държавният департамент не коментира материали, които са изтекли неоторизирано", припомни той позицията на американското посолство у нас след публикуването в Wikileaks на секретни грами, свързващи го с организираната престъпност.
Въпреки това, Борисов защити Мирослав Найденов (който е спряган в публикации, като автор на записа) и Националната служба за охрана (допуснала човек със СРС да си говори с бившия премиер на страната насред дома му). По думите му записът може да е „компилиран" и в дома си всеки може да каже нещо, което да удари по реномето му, а освен това той лично не би могъл да иска всеки дошъл при него „да се съблича по долни гащи". „За да предотвратя това, трябваше да стана част от него", обобщи Борисов.
Бившият премиер коментира, че сега у нас се създава истински пазар за „флашки", който ще се разраства и непосредствено преди изборите ще има даже още по-тежки удари срещу ГЕРБ. Борисов беше категоричен, че трябва партиите да са наясно, че „това ще им се случи рано или късно и на тях".
Той даде пример със секретните доклади от времето на Сергей Станишев, които по неизвестен начин напуснали „Дондуков" 1, за да се върнат в оригинал в ръцете на новия премиер през лятото на 2009 г. За това, според Бойко Борисов, лидерът на БСП е можел да получи 10-годишна присъда и му е бил забит нож в гърба "от хора, които е хрантутил".
Какво ще прави Цецо без мен?
Бойко Борисов потвърди подкрепата си за бившия силов министър Цветан Цветанов и допълни, че „В ГЕРБ проблемът с властта не съществува". Експремиерът обясни, че той е създал партията, но развиването на нейните структури и поддържането на добрите отношения между членовете й са заслуга на Цветанов, който се е превърнал в „кошче за душевни отпадъци".
Бойко Борисов го определи като „мотор на партията" и свой помощник, който обаче не би могъл да се справи с управлението на политическата сила сам: „Той е силен, когато аз съм силен". Бившият премиер категорично отрече да има опасност от разпад на ГЕРБ.
По отношение на скандала с подслушванията Борисов беше категоричен, че не е имало устни разпореждания за следене и записване на определени лица. „Гледал съм го в очичките и съм му (на Цветанов - бел.ред) казал, че ако това (незаконното подслушване - бел.ред) се докаже, той си тръгва", категоричен беше Борисов. Бившият премиер каза още, че ако Цветан Цветанов е допуснал грешка като министър на вътрешните работи, той вече никога няма да заема такъв пост
Тия лоши медии и НПО-та
Бойко Борисов гневно изкоментира поведението на медиите и неправителствените организации след слизането на ГЕРБ от власт. Според бившия премиер, спряганите за близки до ГЕРБ медийни групи се обърнали срещу партията и така доказали, че не са под контрола на бившите вече управляващи. Той даже заяви, че БСП и ДПС са тези, които имат медии. Борисов поиска извинение от гражданските организации, които говорели, че у нас няма свобода на словото и „под сурдинка" го обвинявали в диктатура.
Той видя двоен стандарт и в реакциите при избора на главен прокурор и съдебен съвет и при действията на магистратите през последните няколко дни. Борисов посочи, че ГЕРБ са били критикувани при избора на Сотир Цацаров за обвинител №1, а сега никой не ги хвали, след като са били установени неуредиците в МВР.
Експремиерът обясни, че у нас собствениците на медии имат свои икономически интереси, които не се влияят от цвета на управляващата партия и за постигането им работят заедно с НПО-та. Той директно нападна Велислава Дърева, Слави Трифонов, Андрей Райчев и Кънчо Стойчев, като заяви, че те са се обърнали срещу него заради собствени бизнес амбиции.
Иде нещо страшно
Според Бойко Борисов, цялата кампания срещу ГЕРБ се прави непосредствено преди изборите, за да е сигурно, че няма да бъде сформирано правителство и в „мътната вода" на служебни и програмни кабинети без политическа отговорност ще се правят по-лесно далавери. Въпреки това, той похвали работата на Марин Райков и министрите му.
„Идват най-тежките години за Европа. Всеки който управлява в следващите 6 месеца до 1 година, ще е политически труп", категоричен беше Борисов. Той допълни, че може Симеон Дянков да е допуснал много грешки като финансов министър, но е запазил показателите на България до нивата на Германия и Швеция. „Всеки друг път за 6 до 12 месеца би ни докарал до равнището на Гърция", категоричен беше Борисов.
Експремиерът не пропусна лайтмотива на предизборната кампания на ГЕРБ и отбеляза, че по време на управлението са били допуснати и грешки. „Успехите ни опияняваха, защото се виждаха", каза Борисов и посочи, че администрацията не е била достатъчно отворена към проблемите на обикновения човек.
Борисов сподели, че най-много си е харесал предизборния слоган на БСП: „Да върнем България на хората", като припомни, че социалистите (във времената на БКП) са извършили колективизацията и след това са окрали парите на държавата.
И тука налазват коментаторите тип ако не си за Борисов/Станишев, то ти си за Станишев/Борисов. Е, това е най-вредното- да залъгват хората, че изборът е между двата най-лоши! Напомня един епизод на Семейство Симпсън: http://www.youtube.com/watch?v=hhN3zv6XyO8 (от 9:35 нататък)
Димке, ама ти наистина ли виждаш в ГЕРБ нещо анти-червено? Извинявай ама няма никакво значение дали партията се казва БСП или ГЕРБ, ако прави същото. Единствената разлика между ГЕРБ и БСП е че първите (ГЕРБ) привлякоха всякакви използвачи на местно и национално ниво на юруш, докато БСП си ги има такива едни малко по-улегнали. След всички масовки съвсем сериозно предпочитам във властта партии от типа "един файтон хора", щотот по масовката ще ги познаете какъв цвят са, а не по цвета на плакатите.
Корнелий, с това женско име (по съвремени обичаи) би трябвало да си наясно с предимствата на анонимността. Не говоря за криенето, говоря за думите - погледни само колко често, всъщност почти винаги, българинът не се интересува какво се казва, а кой го казва - до там са стигнали шаблоните, че вече всичко го броим за стандартно и с лекота се поддаваме на облъчване, което избира кого да "харесваме" и кого не вместо ума ни. После няма значение - ние сме взели страна. Аз съм повече от името си, имам мнения и мога да кажа повече от клише, искам думите ми да се чуят, а не името ми. И впрочем, ако не си свикнал с анонимността - какво по дяволите правиш в Интернет? Като говориш за провокатори и компромати значи имаш пред вид, че някой, точно определен е универсално прав и другите го злепоставят - смеят да се опълчват на универсалната твоя истина. Сори Корнелий, но ти май, май си консерва!
Защо Станишев или Борисов? Ами защото масата хора гласуват за този, за който им каже телевизорът, а той казва тези двамата и в последно време Кунева. Много пари налива тази жена в кампанията си, толкова че вече се чудя кой я финансира? Едно не разбра българинът - избори се правят с пари, с много пари и спечеленият мандат после връща парите на този, който ги е дал за реклама в пъти. Такова нещо като демокрация няма...
Съществената новост от гръмко обявеното „проговаряне“ на Борисов във „Всяка неделя“ е, че той за пръв път толкова отчетливо заема ПОЗАТА НА ЖЕРТВА. Досега беше по-скоро агресивно-възмутен, в стил „как може да са толкова нагли да приказват срещу мен“. В момента осезаемо е смекчил агресията и посланието му по-скоро е „ами, това е положението – и предупреждавам, че ще става по-лошо“. Измореният лидер, който въпреки кралимарковската си сила все пак не може да огрее навсякъде; който е обикновен човек и прави грешки; който е изоставен от вероломните медии, освен че е подслушван и в собствената си тоалетна; доверчивият добряк, който до последно е коректен към всички; който винаги казва и обяснява, но не го изслушват... Поразително лесно Борисов се остави да бъде направляван с въпроси. Не отричам журналистическата обиграност на водещия, но все пак поведението на премиера в оставка беше много различно от повечето досегашни подобни интервюта (примерно онова с Диана Найденова, където тя беше едва ли не оставена в ролята на мебел). Показателен, макар и плитък, беше номерът със засилването на говоренето в края, за да остане впечатление, че пак не са му дали да се доизкаже; Кеворкян обаче отлично го контрира с „ти май искаш да бъдеш прекъснат“. Да, явно това искаше. Като цяло останах с усещането, че Борисов се подготвя за ролята „предаден и от своите“. Тезата за самотата му беше ненатрапчиво, но постоянно експлоатирана през време на целия мандат. Раздялата (дори и ако е само формална) с Цветелина Бориславова, чиято единствена поява до Борисов беше във вечерта на изборите, лафът „сам като куче в Бояна“, момчешките мачлета през уикендите – всичко това целеше да създаде впечатлението за човек, изцяло лишил се от личен живот в служба на народа. Сега образът вероятно ще се измести към „сам юнак на коня“: министрите може да са „горделиви“, депутатите може да се окажат изменници, а кадрите по места – безскрупулни използвачи, но лидерът-слънце олицетворява всичко най-добро и благородно, и докато той е на фронтовата линия, битката не е изгубена... При това положение е напълно възможно Цветанов да бъде следващият бушон: или непосредствено преди изборите (ако излязат още тежки компромати), или (по-вероятно) след изборите, като ход за натрупване на нов кредит на доверие и демонстрация на желание за започване „на чисто“. Не беше случайна фразата „когато аз съм силен, и Цветанов е силен“; след нея обаче не последва „и обратното: когато е силен Цветанов, силен съм и аз“. Това фактически е оттегляне на казаното по-рано „партията е на Цветанов“ – и напомняне, че всъщност ГЕРБ = Борисов. Тоест, че ГЕРБ може да съществува само като монолитна формация начело с Борисов – и всякакви хипотези за отцепване на „крило на Цветанов“ трябва да бъдат забравени. Както и преди съм коментирал, за Борисов са допустими само два варианта: или да има парламентарно мнозинство поне колкото в досегашния парламент (за да управлява както досега, с някои козметични промени), или да загуби достатъчно сериозно, за да е принуден да бъде само опозиция (при което лайтмотивът му през мандата ще бъде „като не ми дадохте пак мнозинство, на ви сега“). Най-нежелано за него ще е да получи такова парламентарно представителство, че хем да не може да избяга от властта, хем да няма друг избор освен да управлява в коалиция, т.е. да е принуден непрекъснато да съгласува решенията си с някой друг. Така ще му бъде невъзможно да управлява по обичайния си начин – а той едва ли умее другояче. Съобразно с това, позата на жертва може да има две диаметрално противоположни цели. Едната е да се активизира електоралната периферия на ГЕРБ с всички средства – включително по крайно нетипичния начин с предизвикване на съчувствие и емоционално съпричастие към лидера. Втората е подготовка за ролята на опозиция, при което (колкото и парадоксално да звучи) се цели да се ограничи броят на гласовете за ГЕРБ, разколебавайки гласуващите за „силната ръка“ – те биха се отдръпнали от един изморен и смирен Борисов. Кое от двете е вярно, може да се каже само ако се знае с каква „вътрешна“ информация за електоралните нагласи разполагат в партията. Едно изглежда ясно: че ГЕРБ влиза в последния етап на кампанията си, който вероятно ще бъде основан предимно на емоционално въздействие; на електората така или иначе вече му писна от факти и цифри и ги пропуска край ушите си. Дори в практически действия като споменатото в интервюто импулсивно даване на пари за строеж на църква, се разчита най-вече на емоционалния ефект. (Между другото, този жест е пряко копиране на един от стълбовете на кампанията на „Атака“ – конкретните дарения за родолюбиви цели – което показва, че ГЕРБ се изчерпва откъм идеи.) * * * Не ми стана ясно защо беше нужен този анонс, че Борисов щял да „проговори“. Той всъщност не каза нищо особено ново, разликата беше най-вече жертвената поза. Би било разбираемо, ако самият премиер в оставка е настоял да се обяви така, за да привлече внимание към интервюто; ако обаче е опит на Кеворкян за привличане на аудитория, използването на подобен евтин трик точно от него е твърде разочароващо. * * * Между другото, в интервюто имаше едно брилянтно попадение на Борисов (очевидно измислено предварително, а не импровизация), което трябва да се отбележи: интерпретацията на девиза на БСП „Да върнем България на хората“ в смисъл „естествено, че трябва да я върнат, нали те я окрадоха“. Това би могло да бъде много силен опорен пункт в кампанията на всяка действително дясна партия. Небрежното смотолевяне на толкова силна теза обаче за пореден път показва, че ГЕРБ е само дотолкова „дясна“, доколкото заема стойка „анти-БСП“. Борисов дори не формулира тезата по убедителен и запомнящ се начин – а човек с наистина десни убеждения би я превърнал в център на цялото интервю. * * * И последен любопитен факт: през цялото време Кеворкян се обръщаше към събеседника си на „ти“, а Борисов смесваше формите на обръщение, като говореше предимно на „ви“. Плюс за Кеворкян (
Опс, прекалих с дължината... Ето и края: _______________ * * * И последен любопитен факт: през цялото време Кеворкян се обръщаше към събеседника си на „ти“, а Борисов смесваше формите на обръщение, като говореше предимно на „ви“. Плюс за Кеворкян (пред „Всяка неделя“ всички са равни) и крайно необичайно за иначе безцеремонния бивш премиер – но пък отлична добавка към позата на жертва. * * * В обобщение, „проговарянето“ на Борисов показа три неща: 1) че в предизборната кампания предстоят още интересни събития; 2) че ГЕРБ е достигнала някакъв лимит и хвърля последните си ресурси; и 3) че самият Борисов има още някакъв резерв от гъвкавост. Нищо кой знае колко учудващо, но беше интересно да се знае.
Зелен Бетон ми припомни защо се регистритах на този сайт. Точно заради подобни коментари. Браво! Бях разочарован от това "интервю". Не че очаквах кой знае колко от Кеворк, но в случая отдолу трябваше да тече надпис "платена предизборната пропаганда".
Бетона е бетон! ;) Освен това, обаче и аз и много други гледам, че обръщат внимание на особените нотки в изпявленията за Цветанов, дали го отписва? Срещите на Менда и другия не му помня името с US посланика ... в тая работа мирише и на още нещо. Етюда на Борисов определено подготвя почвата за промяна на статуса.
А бе дали си вярва Бойко и ГЕРБерастите ? Според мен много малко хора ще гласуват за ГЕРБ. Верно е че БСП се насра ... и НДСВ и ДПС ... ама и ГЕРБ се насраха. ГЕРБ доведоха хората до просешка тояга. Само вижте колко са нарастнали самоубийствата. Хората вече не виждат никаква надежда след това управление на ГЕРБ. Лошото е че на тези избори не се вижда нищо ново и .... човек незнае за кой да гласува. Това разбира се е подкрапа за ДПС. Те са единствените които печелят. Защото много българи просто няма да гласуват. Затова приканвам всички българи - гласувайте !!! За който и да е, но гласувайте, за да не се увеличи влиянието на ДПС .