Европейски енергиен съюз срещу руския монопол

Еврейският съюз трябва да създаде енергиен съюз, за да ограничи влиянието на Русия. Независимо от развоя на кризата в Украйна, газовата зависимост от Москва прави Европа слаба, пише премиерът на Полша Доналд Туск в статия във в. „Файненшъл таймс", предлагайки решение срещу руския газов монопол.

За да се регулира търсенето и предлагането на синьото гориво в Европа и да се ограничи поскъпването му за определени държави, ЕС трябва да създаде единна енергийна структура, която да купува газ за съюза. По този начин в дългосрочен план ще се възстанови конкуренцията на свободния пазар.

Европа трябва да приеме общ механизъм за договаряне, а Европейската комисия да участва във всички преговори. Необходима е липсата на всякакви тайни клаузи, двустранни споразумения и всичко останало, което може да „изкриви" пазара, пише полският премиер.

По примера на изграждащия се МВФ и Европейската агенция за атомна енергия Евратом, с помощта на която държавите-членки купуват уран за ядрените си централи, създаването на единния енергиен съюз няма да е първият проект, който ЕС реализира на общоевропейско ниво.

Този проект ще върне общността към корените ѝ, предлага Туск.

А президентът на Европейския съвет Херман ван Ромпой сравни предизвикателствата към ЕС към днешна дата със събитията от 50-те г. на миналия век, в следствие от които се създава Европейската общност за въглища и стомана.

Новите задачи към Европа, според Туск, са изграждането на енергийна инфраструктура, защото поне десет държави зависят от „Газпром" за повече от половината си доставки. Брюксел трябва да участва в съхранението на запаси и изграждането на газовите връзки за страните, където сигурността на доставки е най-малка, а зависимостта - голяма. В предложението се залага идеята Брюксел да може да участва в съфинансирането до размер - 75 % от цената на проекта.

Европа трябва да извлича и обработва всичките си налични изкопаеми горива като въглища и шистов газ, настоява премиерът на Полша.

Следващ момент в единния енергиен съюз е обръщането към партньори извън Европа, които според Туск са САЩ и Австралия. За разлика от далечните в технологично отношение години след създаването на Европейската общност за въглища и стомана, сега всичко може да се транспортира с кораби.

ЕС, както и осем от източните ѝ съседи, през 2005 г. създадоха Енергийна общност, с цел разширяване на европейския енергиен пазар на Изток. Всичко това има за цел да засили сигурността и енергийната обезпеченост на Европа. В тази посока гледа и Полша, уверява премиерът Доналд Туск. В последните седем години страната е инвестирала над 2 млн. лв за увеличаване на капацитета на складовата база, изграждане на газов терминал, свързване на газовата мрежа с други държави и за инвестиции във възобновяеми източници.

У нас идеята за единен европейски газов съюз бе подкрепена от Реформаторския блок. Това е и едно от основните предложения, свързани с кризата с Украйна, непосредствено преди евроизборите. Реформаторите дори инициираха срещи с други партии, за да се превърне предложението в национален приоритет. Засега липсва по-сериозна подкрепа от страна политическите формации в България. ГЕРБ подкрепя идеята, въпреки предположението на лидера ѝ, че големите европейски държави ще са против.

Новините

Най-четените