Лейбъристи поискаха оставката на премиера на Великобритания Дейвид Камерън заради това, че е наел Анди Коулсън за свой говорител, бившия главен редактор на закрития заради скандал с подслушване таблоид News of the World.
Изпадащият във все по-голямо отчаяние министър-председател прекъсна пътуването си из Африка и се опита да спре истерията, която заплашва да подпали и неговата черга.
След като висши британски полицаи подадоха оставки, за същото бяха призовани най-различни политически фигури - от кмета на Лондон Борис Джонсън до Камерън.
Шефът на Лондонската градска полиция сър Пол Стивънсън подаде оставка, защото Нийл Уолис, бивш редактор на News of the World, е отговарял за комуникациите на "Скотланд Ярд". Така връзките на Камерън и Коулсън бяха поставени в съвсем неизгоден контекст. Оставка подаде и антитерорист №1.
По време на дебатите в Камарата на общините, депутатът лейбърист Джерълд Кауфман заяви, че Камерън трябва обмисли добре позицията си.
Колегата му съпартиец Денис Скинър каза: "Около правителството е истински ад. Кога лъжливият Дейв ще постъпи почтено и ще подаде оставка?"
Атаката на лейбъристите бе поведена от лидера им Ед Милибанд, когото често критикуват, че се опитва да печели политически дивиденти като експлоатира скандала.
"Преди 12 дни казах на Камерън: трябва да се извиниш за катастрофалния гаф да наемеш Анди Коулсън. Но той не го направи", заяви водачът на опозицията. "И именно там е разликата между него и уважаемия сър Пол Стивънсън. Той не може да води страната така, както тя има нужда, защото не си призна грешката и не се извини."
Лондонският кмет Борис Джонсън, когото често сочат за евентуален съперник на Камерън, отказа да коментира дали премиерът трябва да си подаде оставката.
"Това е въпрос, който трябва да отправите към "Даунинг Стрийт" 10 и точно това ви съветвам да направите", каза той по време на пресконференция в общината.
Някои наблюдатели твърдят, че сър Пол е решил, че е напълно приемливо да наеме Уолис, след като Камерън вече е бил взел на работа Коулсън.
"Никой никъде не е критикувал работата на Анди Коулсън за правителството, нито е доказал, че докато е заемал този пост е извършил нещо лошо или противозаконно", отвърна на обвиненията Камерън по време на пресконференция в Южна Африка. "Той работи добре за правителството и след това напусна."
"Ситуацията в Лондонската полиция е съвсем различна", продължи той, след като репортерите го притиснаха с още въпроси.
По време на изслушването на Камерън в парламента днес той беше нападнат от лейбъристите и заради офертата на Мърдок за BSkyB - най-голямата платена телевизионна мрежа във Великобритания.
Нямам нищо общо, партията ни е прозрачна, заяви Камерън. Хората, които са извършвали подслушванията и полицаите, които са взимали подкупи трябва да бъдат обвинени, каза премиерът.
Връзките на правителството ми с Рупърт Мърдок са напълно прозрачни, трябва да обърнем внимание на отношението на лейбъристите и медиите по време на изборите, заяви Дейвид Камерън. По повод обвиненията на опозицията за връзките си с Мърдок, той заяви, че Ед Милибанд - лидер на лейбъристите, е бил съветник на бившия премиер Гордън Браун, когото вчера Рупърт Мърдок назова "най-близкия ми политик".
Милибанд запита Камерън дали е обсъждал офертата на Мърдок за закупуване на BSkyB с представители на News International и секретаря по култура Джереми Хънт.
Захапката
Комисия в британския парламент разкритикува "Нюз интернешънъл", британския клон на медийната империя на Рупърт Мърдок, че умишлено се е опитвала да попречи на полицейски разследвания на подслушването на телефони през 2005-2006 г.
Според депутатите британската полиция е направила "цял каталог с провали", съобщава Ройтерс.
Въпреки че все повече медийни анализатори очакват Мърдок да напусне шефското място на медийната си империя, той не даде подобни индикации по време на изслушването си вчера в британския парламент.
Милиардерът, започнал в този бизнес от малък австралийски вестник, който получил в наследство, днес е собственик на множество медии в 57 страни по света на пет континента.
Негови са телевизионните канали "Фокс нюз", "Фокс кидс", "Фокс спортс", както и "Скай спортс", "Скай нюз", и "Скай мувис". Притежава вестниците "Дейли телеграф", "Лондон таймс", "Сън", доскоро и "Нюз ъф дъ Уърлд", който закри, както и щатския "Ню Йорк Поуст" и "Уол Стрийт Джърнъл". Притежание на Мърдок е и филмовата компания "Туентиът сенчъри фокс" и престижното издателство "Харпър Колинс".
"Убедих се, че съм безсмъртен", заяви Мърдок, след като през 2000 г. успя да се пребори с рак на простатата.
Компанията на Мърдок News Corp e американска, регистрирана в благоприятния за бизнес щат Делауер, с режим, подобен на офшорния. Така че дори корупцията в чужбина може да доведе до обвинения в углавно престъпление в САЩ - според американския закон за чуждестранни корупционни практики.
Забележителното в настоящия скандал е, че в сърцето му не стои някой уебсайт или кабелен канал или дори обикновена телевизия, а мастилото и хартията. "Нюз ъв дъ уърлд" (вече покойник), "Сън", лондонският "Таймс" и "Сънди таймс" бяха оръжията на Мърдок. Точно от тези вестници се бояха политиците и други хора. Няма телевизия, способна на това, посочва "Вашингтон пост" в друга статия, озаглавена "Просто заслуженото от "Гражданина Мърдок".
Вестниците постигат по-силен ефект от всички други медии. През 1995 г. Кен Олета отдаде на влиянието на Мърдок част от заслугата за избирането на Руди Джулиани за кмет на Ню Йорк и на Джордж Патаки за губернатор.
Дори Хилари Клинтън стана почитателка, независимо от шегите във в. "Ню Йорк пост" за сметка на съпруга й. Във Великобритания Мърдок помогна да бъде създадена Маргарет Тачър...