Плажът "Паша дере" край Варна, където по план бъдещият газопровод "Южен поток" ще излезе на сушата, няма да пострада, защото тръбата няма да се вижда на повърхността на водата. Това казва в интервю за "Преса" главният изпълнителен директор на "Южен поток транспорт" Олег Аксютин.
Компанията отговаря за строителството на морския участък и за 3-километров участък на сушата при Варна, където ще е и компресорната станция.
"Тръбопроводът няма да се вижда на повърхността по време на експлоатацията му и след приключване на строителството екологията на варненското крайбрежие няма да пострада... На сушата се планира малък участък от около 3 км, който ще преминава под земята на плажа Паша дере към компресорната станция във вътрешността на страната", казва руският експерт.
Резултатите от всички екологични наблюдения ще бъдат публикувани в Отчета по ОВОС този месец, обещава Аксютин.
"Всички заинтересовани лица може да получат цялата информация в обществените приемни, които предвиждаме в района на Варна и в интернет", казва Аксютин.
Министър Драгомир Стойнев: 8% лихва е неприемливо
Преди ден министърът на икономиката, енергетиката и туризма Драгомир Стойнев увери, че е напълно възможно изграждането на газопровода "Южен поток" да започне и у нас до края на годината, за което силно настоява руската страна.
Стойнев заяви, че преди да се пристъпи към първа копка и провеждане на обществени поръчки, трябва да бъдат изясни всички въпроси по проекта и действията да бъдат съгласувани с Европейската комисия (ЕК).
Брюксел настоява "Газпром" да спази изискванията на Третия енергиен пакет и да осигури достъп до тръбата на трети страни. Москва от своя страна се дърпа и иска тръбата да получи специален статут от ЕК, за да заобиколи европейските енергийни директиви. По всичко личи обаче, че това няма да се случи.
"Няма да направим прибързани стъпки преди да е ясен финансовият модел и начинът на финансиране на проекта", заяви Стойнев. По думите му в момента правителството все още се опитва да навакса забавянето по "Южен поток".
Според него има доста неясни неща в меморандума за партньорство между правителството на България и руската страна за изграждането на "Южен поток". "Не сме съгласни с някои неща като например лихвата по заема от 8%, която не е в интерес на българската държава", каза още министърът.