Посочената за служебен министър, който да отговаря за провеждането на предсрочните избори на 5 октомври, Красимира Медарова е поискала от президента Росен Плевнелиев да прекрати процедурата по назначаването й.
В открито писмо тя заявява, че се отказва от поканата заради обществения отзвук от последните два дни и опасността назначението й да донесе негативи за служебния кабинет.
"Приех официално тази покана въпреки резервите, които имах. Приех тази покана, защото съм научена да уважавам институциите и законите и истински вярвам, че когато Президентът на твоята държава, те номинира за каквато и да е дейност в полза на същата тази държава, просто няма място за отказ. В същото време обаче публичният отзвук, който наблюдавам през последните два дни, ме убеди, че заемането на поста е възможно да донесе негативи на служебното правителство и най-вече да хвърли съмнение върху честността на предстоящите парламентарни избори", пише Медарова.
Тя ще оттегли и молбата си към ВСС за освобождаването й като съдия.
"Не се срамувам от работата си като председател на ЦИК в последните години, гордея се, че именно тогава беше поставено началото на диалога и взаимодействието между ЦИК и представителите на неправителствените организации. Вярвам, че присъствието на гражданското общество допълнително ще помогне за по-голямата прозрачност и демократичност на изборния процес", пише Красимира Медарова.
Срещу назначаването й като служебен министър без портфейл, който да отговаря за изборите, се обявиха шест партийни формации.
"Ние сме чувствителни към вълненията на българското общество, така че ще се съобразим с критиките, които се отправят. Трябва да си даваме сметка, че всички опитни хора, които разбират от избори все пак вече са били някъде - било в ЦИК или в други форми на участие", каза служебният премиер Георги Близнашки по повод отказа на Медарова.
Достойна позиция, която не очаквах. Ха дано!