Тежък удар по една от най-важните „опорни точки" на настоящата власт. Софийският градски съд (СГС) е прекратил делото за откритите ден преди изборите през май бюлетини в печатницата в Костинброд, съобщи "Капитал", като се позова на информационната система на съда.
Делото, по което единствен подсъдим е бившият главен секретар на Министерския съвет Росен Желязков, е върнато на прокуратурата за отстраняване на допуснати процесуални нарушения. Не са ясни конкретните мотиви.
На 14 октовмри 2013 г. Софийската градска прокуратура повдигна обвинение за престъпление по служба срещу Росен Желязков заради неупражнен контрол върху процеса по печатане на бюлетини за парламентарните избори. Според СГП, в резултат на действията на Росен Желязков са настъпили „немаловажни вредни последици - възникнали са обществени нагласи, довели до недоверие от страна на значителна част от българските граждани към изборния процес и правилното и законосъобразно функциониране на органите на държавна власт в Република България".
На 16 декември м.г. беше внесен и обвинителен акт срещу Желязков.
Скандалът с печатницата на „Мултипринт" в Костинброд избухна в деня за размисъл преди предсрочните парламентарни избори на 12 май т.г. той започна след сигнал на Мая Манолова от БСП, според който "вече отпечатани бюлетини са изнесени от печатницата и разпространени с цел манипулиране на изборите. Така може да бъде подменен и контролиран вотът на избирателите, като те бъдат принуждавани да гласуват с внесена отвън бюлетина с предварително отбелязан знак "Х" срещу номера на ПП ГЕРБ."
Прокуратурата действително откри стотици хиляди бюлетини, предназначени за всички избирателни райони в страната. В последствие стана ясно, че те са 480 000 и повечето от тях са годни за употреба, въпреки че печатницата трябваше да е предала всички изборни книжа дни по-рано.
Цялата акция беше зрелищно отразена в добре познатите медии, като още от първата си минута беше представена като пресечен опит за манипулиране на вота.
В становище до Конституционния съд по делото за касиране на изборите, образувано по искане на ГЕРБ, той каза, че ефектът от "твърдените закононарушения" (репортажите от Костинброд в деня за размисъл) върху упражняването на активното избирателно право е неустановим по достатъчно надежден начин".