За учители, които да обучават децата на книжовен български език, настояват изселници от България, които живеят в турския град Ялова, съобщи БНТ. Чрез телевизията председателят на изселническата организация Лютфи Йозгюр отправи искане към българските власти поне през летния сезон да бъдат организирани такива курсове.
Броят на българските изселници в Ялова е между 8 и 10 хиляди. Повечето от тях са пристигнали през 1989 година по време на „Голямата екскурзия”, заедно с невръстните си деца. Тогава хиляди български турци напуснаха родината си, прокудени от тоталитарния режим.
В първите години, когато се изселихме в Турция, бяхме обидени на режима и спряхме да им говорим на български, за което след време взехме да съжаляваме, каза Лютфи Йозгюр, председател на Сдружението на изселниците в Ялова.
Лютфи дава пример със собствените си синове, които учат в Софийския университет, но са пристигнали в България без да знаят нито една дума на български език. Наложило се е цяла година да учат езика, за да започнат образованието си. Това не бива да се случва с децата, които сега растат, смятат изселниците.
По думите на Йозгюр родителите в Ялова искат да обучават децата си на български език, защото те носят български паспорти, български граждани са и имат правото да научат български език. „Тези деца нямат вина за това, че не знаят български език. Затова може би и ние трябва да допринесем с нещо, обръщайки се към българските власти, на нас да ни изпращат летния сезон учители, които ще обучават нашите деца.
В Ялова вече се строи Балканска къща, където ще се помещава техният културен център и където могат да се провеждат обучителните курсове.
Мир чрез сила: Американската външна политика в следващите четири години