Протести за Кара дере в София, Пловдив и Варна

Демонстрации на подкрепа за проекта на Кара дере предшестваха насрочените по-късно днес протести срещу застрояването на местността край черноморския град Бяла.

Реализацията на инвестиционен проект в района на местността Кара дере ще подобри условията при нас, казват организаторите на протеста от инициативния комитет "Да спасим хората в Бяла и региона".

Кметът Анастас Трендафилов заяви, че хората не желаят територията да бъде изцяло бетонирана, а става въпрос за съвсем малка част от нея. Според него с реализацията на инвестиционен проект ще има възможност да се изгради път, да се прекара електрозахранване и този плаж и хубава природа да се използват от много повече хора, отколкото в момента.

По думите му плажуващите и пребиваващи там хора изхвърлят тонове боклуци. "Това е един плаж, който в момента се експлоатира по най-безобразния начин", заяви кметът.

Трендафилов не коментира инвестиционния проект за Кара дере, защото в общината няма внесено такова инвестиционно намерение.

Част от протестиращите призоваха недоволните в София срещу проекта да дойдат да изчистят плажа и едва тогава да протестират. Жителите на Бяла предлагат в района да се обособи и къмпинг, но с всички условия за пребиваване.

"Искаме строителството да е красиво, със зелени площи и алеи. Ако бъде направено нещо като хората, с пешеходни пътеки, беседки и др., ще е по-хубаво в района", коментира Георги Христов от протестиращите местни хора.

Протестите започнаха

Протести срещу застрояването на Кара дере започнаха днес в София, Пловдив и Варна, като в столицата хората се събират на езерото Ариана от 17 часа.

В София протестиращите развяват българското знаме и носят плакати. На издигнатите лозунги те призовават: "Искам си плажа, имам куража да ви го кажа", "Не унищожавайте "Кара дере", "Стига гаври с Черно море. Долу ръцете от Кара дере", "Кара дере не се пере".

Нова телевизия съобщи, че към 19 часа протестиращите в центъра на София вече са били около 2000 души.

Край езерото "Ариана" на Орлов мост се събира и подписка за дългосрочно опазване на българското Черноморие, организирана от "Зелените".

Протестиращите настояват  за приемането на спешни промени в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие, които да забранят строителството в защитените зони по местообитания, включително Кара дере. Иска се и отмяна на скандалното решение за инвеститор клас А в местността Кара дере.

Предисторията

Миналата седмица правителството реши да издаде сертификат за инвеститор клас "А" на инвеститора - фирма "Мадара Юръп", които възнамеряваха да строят там и преди няколко години, тъй като проектът датира от времето на тройната коалиция.

Преди "Мадара Юръп" са смятали да правят 1000 къщи, 3 хотелски комплекса, зони за обществено обслужване, плаваща пристанищна структура за общо 315 млн. лева. Сега предлагат 22 имота върху 247 дка, три хотела и зони за обслужване за три пъти по-малко пари според сведенията на зам.-министър Анна Янева

"Мадара Юръп" не притежава нито декар земя в Кара дере, а според финансовите й отчети е на загуба. Първокласният инвеститор се помещава в апартамент във варненска жилищна кооперация и bTV разкри, че има трима служители. Терените, както писа "Сега", са на 4 фирми, свързани с хората от "Мадара".

През юни м.г. МИЕТ е отказало да даде клас А на "Мадара Юръп", защото не отговаря на изискванията по Закона за насърчаване на инвестициите. Според него "Мадара Юръп" не доказва, че има капитал за реализиране на проекта, но представя като инвестиция апартаментите, които ще построи, и твърди, че има за тях купувачи на зелено, които само чакат инвеститорът да получи клас А. По-малко от година по-късно обаче същото министерство сменя позицията си и предлага на кабинета меморандум за разбирателство, който предизвика протести.

Според закона за насърчаване на инвестициите, за да получи клас А, инвеститорът трябва да докаже финансовата си възможност да обезпечи инвестицията. Един от ангажиментите на държавата е да изгради необходимата инфраструктура за обекта, тоест пътната и ВиК мрежа. Зам.-министърът Анна Янева обаче заяви, че държавата няма да строи инфраструктура, нито поема финансови ангажименти към инвеститора.

В началото на миналата година Комисията за финансов надзор е забранила на фирмата, която тогава се е казвала "Мейфеър Груп", да сключи редица сделки, включително и за купуване на земи в Кара дере и на правата върху проекта на Норман Фостър "Блек Сий Гардънс". Решението бе публикувано от "Бивол". КФН се произнася в случая, защото фирмата се търгува публично на фондовата борса.

От решението й става ясно, че правата за проекта се държат от "ББТ Проджектс" АД. В нея участва един от собствениците на "Титан АС" Иво Димитров. Преди ден стана публично известен документ - писмо с подписа на Делян Добрев, в качеството му на министър на икономиката, в което се заявява подкрепа за проекта и обещание за съдействие на чуждите инвеститори да получат статут на постоянно пребиваване.

В тур из медиите англичанинът Тим Чадуик, представящ се за миноритарен собственик в "Мадара Юръп", обясни, че от 8 години водят "дълга битка" с редица министри и чиновници за своя проект.

Пред bTV той отказа да назове името на министъра, който е бил "най-отзивчив", защото щял да изгуби приятел. Чадуик каза, че не познава Сергей Станишев или съпругата му Моника, нито пък брат му Георгий. Той обеща следващата седмица да се покажат всички собственици на фирмата и преведе на публиката, че собствениците са групи от международни инвеститори и поради факта, че не са българи, е нормално да са офшорни компании, т.е. "извън граници".

Лидерът на БСП Сергей Станишев посъветва брат си да съди всички, които го свързват с проекта. Той заяви, че брат му няма нищо общо с проекта "Бляк Сий Гардънс Еко Ризорт", но след като репортер му напомни, че сам е признавал тази връзка, добави: "Той е участвал в проектирането като наемен работник. Така че няма нищо общо с този проект".

В ролята на адвокат влезе и депутатът Петър Курумбашев, който обясни пред bTV, че говорил с Георгий Станишев и той го уверил, че не притежава "грам земя от Дуранкулак до Резово" и няма нищо общо с проекта.

Новините

Най-четените