Водката убива руснаците

Високата смъртност в Русия се дължи основно на алкохолизма и изобщо хората, които прекаляват с алкохол, предимно водка, установява изследване, публикувано в авторитетното медицинско списание The Lancet, предаде BBC.

Изследването е най-голямото по рода си от всички, правени досега. Всеки четвърти руснак (25%) умира под 55 години и предимно от алкохол. Във Великобритания алколохизмът убива 7% от мъжете в тази възрастова група.

Смъртността е заради цироза на черния дроб и алкохолно отравяне. Мнозина от починалите са загубили живота си и при различни побоища, предизвикани от употребата на алкохол.

Изследователите от Руския център за ракови заболявания в Москва, университета Оксфорд и Международната агенция за изследване рака към Световната здравна организация (СЗО), която е във Франция, са изследвали моделите на пиене на 151 000 пълнолетни в три руски града в продължение на 10 години. През това време 8000 от тях са починали.

Освен това изследователите са ползвали данни от предишни проучвания, в които семействата на 49 000 починали от прекалена употреба на алкохол са споделяли информация за техните навици на пиене.

Проф. Сър Ричард Пето от Оксфорд, един от съавторите в изследването, казва: "Кривата на смъртността при руснаците има бесни отклонения през последните 30 години, тъй като ограниченията при продажбата и производството на алкохол и социалната стабилност са различни при президентите Горбачов, Елцин и Путин, и основната движеща сила за тези флуктуации в смъртността е водката".

Те не пият, те гуляят

През 1985 г. президентът Михаил Горбачов драстично намалява производството на водка и забранява продажбата й преди обед.

Изследователите отчитат, че консумацията на алкохол намалява с 1/4, когато задейства механизмът на рестрикциите, и също така това се отчита и в нивата на смъртност.

После, когато комунизмът изпада в колапс, хората започват да пият отново все повече и повече и смъртността нараства.

Сър Ричард казва: "Когато Борис Елцин наследява Горбачов в Кремъл, смъртността при младите мъже в резултат на прекомерна употреба на алкохол се удвоява. Това е едно общество, което се разпада, и водката става все по-достъпна".

"Забелязва се драстично увеличение на употребата на алкохол, при това - по разрушителен начин. Те пият спиртни напитки и след това си купуват още и още, което увеличава силно риска от преждевременна смърт". Нивата на консумация при жените също показват колебания - в съответствие с политическите събития, но те пият по-малко и смъртността при тях е по-ниска.

Повечето "пиячи" са и пушачи, което допълнително влошава картината и увеличава смъртността.

Русия въведе по-строги мерки за контрол върху алкохола през 2006 г., включително повишаване на данъците и ограничаване на продажбите.

Изследователите твърдят, че в резултат на мерките консумацията на алкохол е паднала с една трета, тъй като след това и делът на хората, умиращи преди да навършат 55 години, е намалял от 37% до 25%.

Половин литър водка струва около £3.00 (150 рубли ). Руснаците, които пият по много в това проучване, изпиват най-малко литър и половина водка всяка седмица.

През 2011 г. всеки пълнолетен руснак е изпил средно по 13 литра алкохол, от които осем литра идват от спиртни напитки, предимно водка.

Във Великобритания тези данни изглеждат така - 10 литра алкохол годишно, но от тях около 2 литра е делът на спиртните напитки.

Изследователите отбелязват, че ключът на проблема, който води до високата смъртност, е начинът, по който в Русия пият алкохол.

Според проф. Дейвид Заридж от Руския център за изследване на раковите заболявания "те пият като на гуляй, това е основният проблем, не количеството алкохол на глава от населението".

"Руснаците винаги са пили много. Те казват, че това е така заради по-студеното време, но това е просто извинение. Това е начин на живот на нацията и това трябва да се промени.

"Все пак средната продължителност на живота на мъжете в Русия е все още само 64 години, което я поставя сред 50 държави в света, където този показател е нисък, спешно са необходими по-ефективни мерки за алкохола и политиката за употреба на тютюневите изделия."

#1 delight 31.01.2014 в 15:04:41

Да бяха питали направо Магаданския Университет. Такова мащабно проучване за нещо всеизвестно!

#5 Прокопи 31.01.2014 в 22:11:25

Фрида, Някой от нещата не са верни, като например демографските тенденции в Русия през последните години. И ако прочетеш докрай това което си постнала, ще видиш че става въпрос за някаква сектантска пропаганда. И все пак - не е лесно да се строи държава на необятна територия и в най-трудни климатични условия.

#6 qhasper 31.01.2014 в 23:16:29

Но не може да се ограничава или криминализира производството и употребата на алкохол нали. Тревата и другите наркотици сеят смърт Ей такива статистики доказват, че статута на всякакви наркотични вещества, не е в полза на общественото здраве, а на заблуда и политически и икономически интереси. Ако беше иначе, етанолът щеше да седи редом с хероина в списъка със забранените вещества. А срещу цигарите ритат тия дето им мирише гадно, не тия дето наистина искат да са здрави дечицата. Всички вещества трябва да са напълно легални, но да се контролира ефективно продажбата им само на пълнолетни лица. Не знам дали знаете, но в магазина може да не продадат бира на тинейджър, но дилърите не искат лична карта. Няма ли забрана, няма черен пазар и нещата може да се контролират, а всеки да си преценява кое е добре за него. Не е работа на закона да опазва хората от самите тях.

#8 deowin 31.01.2014 в 23:57:29

>не е лесно да се строи държава на необятна територия и в най-трудни климатични условия Кажи го на канадците, че тая истина явно някак им е убягнала и, незнайно как, будалите му с будали са успели да построят доволно сносна държава. Или на скандинавците, макар че на тях поне им е спестена мъката от това да се разполагат на необятна територия. Данните са си данни. С числа не се спори, а голяма част от статистиката не търпи различна интерпретация - по-високата смъртност си е по-висока смъртност и няма как да я изкараш нещо положително.

#9 Borracho 01.02.2014 в 02:16:03

Готино е, че масово сме налапали евро-атлантическия кур, ама с подобни лайняни статийки няма да стане. Всяка подобна "статистика" е нагласена както е удобно на поръчителя, много ясно. Ако някой поръча и плати такава статистика за Булгаристан, то резултатите ще са още по-негативни. Дали ще се забиеш в някое руско село да мериш употребата на алкохол или ще се забиеш в булгаристанския северозапад - пие се безпощадно навсякъде. Само дето руснаците навън освен да пият могат и да бачкат. А бантускотите където и да идат могат само 1.

#10 qhasper 01.02.2014 в 03:21:58

"Само дето руснаците навън освен да пият могат и да бачкат. А бантускотите където и да идат могат само 1." И това е меродавно мнение защото...........? Как стигна до това заключение? Някой ти е платил, тва е ясно.

#11 boron 01.02.2014 в 07:49:33

Алкохолизмът отдавна не е проблем само на руснаците.Но човек трябва да е чел и други изследвания , не само горното.Аз не бих го поставил в топ 5 при формирането на мнението си по въпроса. http://www.aneki.com/causes_death.html

#12 Rodrigo Diaz de Vivar 01.02.2014 в 09:02:44

Руснаците, които пиели най много, пиели най-малко 1.5 литра седмично. Че аз, ако си направя сметка, и моето количество седмично е толкова и не помня откога не съм се напивал като гъС. Едва ли това е алкохолизма на руснаците. Бил съм във Финландия, събрано, около две години, и свестни по мое мнение хора, с добра кариера, доходи и семейство, оскотяват със същото количество, но само петък и събота. Зверско напиване и буквално насиране от пиене. И в понеделник пак са с костюмите. Дъщеря ми имаше един състудент, норвежец, на който единствените проблеми бяха дали ще има нещо интересно по холандската телевизия. Просто държавата им се грижи за тях и им осигурява [плаща] абсолютно всичко, особено ако са студенти в чужбина. Та този същия младеж, пиеше по руски начин, точно 45 минути. Водка във водни чаши докато почти изгуби съзнание. Така че трудностите в живота са фактор, но едва ли е най-важния. По скоро е манталитет. По мое мнение.

#15 Прокопи 01.02.2014 в 12:14:13

Фридо, не знам откъде какжи данни гледаш, но само от данните ти за популацията започжа и се натрупва грешката... През 2010 руснаците се броиха - 142,9 млн., през 2013 са 143,3 млн. Да, в Русия се пие много, смъртността е висока и продължителността на живота (особено при мъжете) е 65 години (60 през 2006), но пък тенденциите са положителни. Между другото финландците продължават да си ходят на алкохолен туризъм в Русия, по-евтино им е.

#16 Rodrigo Diaz de Vivar 01.02.2014 в 12:32:53

Чак сух режим няма. Те си му казват така, но трябва да е в кавички. Убиват им страстта по водката с мита и акцизи и формалности при търговията, но чак сух режим не е. И след влизането на Естония в ЕС през 2004 г. цялата им политика отиде по дяволите. Трябваше да смъкнат акциза и да смекчат мерките за да не пият финландците само естонска водка.

#18 Прокопи 01.02.2014 в 15:47:23

Фон би(сексуален), Аз живея в Русия през по-голямата част от годината, иначе ти си я познавай колкото искаш. И за финал: "Нас ни ненавиждат тези, които са по слаби от нас. На тези които са по-силни, въобще не им е до нас."

#21 passenger 03.02.2014 в 10:28:14

От преките ми наблюдения за последните две години през които ходя в Русия, мога да кажа че количеството което пият не е повече от това което пием тук. При тях обаче е на екс и по всяко време на деня. Купона приключва маскимум за час. А високата смъртност е от последиците от алкохала, като например недисциплинираното каране по пътищата. Миналата година въведоха крути мерки в тази насока, но при положение че досега глобата е била примерно 10 лева, много трудно ще се променят нещата. Не зная как е направено изследването, но разликата между големите градове и дълбоката провинция е огромна.

Новините

Най-четените