Хората в наводнения град Мизия са обезверени, забравени и оставени да се справят сами с щетите от бедствието - и заплашват с бунтове, ако държавата не им помогне. „Напрежението може да ескалира. Идва и първият учебен ден", предупреди кметът Виолин Крушовенски пред Нова телевизия.
Домовете на над 1 200 души са негодни за живеене, а 2/3 от наводнените близо 700 къщи се нуждаят от основен ремонт. 103 постройки са срутени или трябва да бъдат съборени от потопа, който отне два човешки живота.
Крушовенски обясни, че в Мизия няма практика да се правят застраховки на къщи, така че масово сега засегнатите разчитат на държавна помощ - при това по данъчна оценка, като в крайна сметка помощта намалява 2000 - 3000 лева, които се стигат дори за строителни материали.
„Допреди 25 дни имах къща, децата и внуците ми идваха, а сега нямам нищо. Би трябвало държавата да помогне. Не се знае кой е виновен", коментира една от потърпевшите и допълни, че спят по приятели. „На кого да съм ядосан? На държавата, която я няма от 20 години? Никой не работи за държавата, за промяна и за решаване на проблемите на хората", посочи неин съгражданин.
Двамата са категорични, че ще бойкотират предсрочните избори на 5 октомври: „ Няма да гласувам. Няма да има промяна".
Пострадалите от наводнението настояват част от партийните субсидии да бъдат насочени към въстановяването на града от щетите, допълва bTV.
„Ще си отстоявам правата, защото не съм се потопила сама, друг ме е потопил", заяви жена от града. Прокуратурата обяви, че все още не е ясно какви са причините за наводнението в Мизия от 3 август, тъй като към момента не може да се потвърди версията за скъсани язовирни стени или друг проблем с водоемите, както твърдят местните хора, открили риба в дворовете си.
Освен всичко друго, градът е заринат с тонове боклуци, защото нито една фирма не иска да ги извози без заплащане. „В момента работят шест камиона и четири багера, които извозват боклука и мисля, че ще се справят. Полицията и жандармерията охраняват Мизия и засега няма сигнали за влизане на вандали в къщите.
"Би трябвало държавата да помогне. Не се знае кой е виновен", коментира една от потърпевшите и допълни, че спят по приятели. „На кого да съм ядосан? На държавата, която я няма от 20 години? Никой не работи за държавата, за промяна и за решаване на проблемите на хората", посочи неин съгражданин. Двамата са категорични, че ще бойкотират предсрочните избори на 5 октомври: „ Няма да гласувам. Няма да има промяна". КАК ПО-ТОЧНО ДА БЪДА СЪПРИЧАСТЕН И ДА СЪЧУВСТВАМ НА ПОДОБЕН ОЛИГОФРЕН?!?!?!?
Разбирам, че хората са бедни (в смисъл, че живеят в малко населено място, което в България граничи с бедност, направо присъда), но наистина, това за застраховката и гласуването не беше особено на място. Ясно, хората са афектирани, но това "държавата ми е виновна за всичко" вече се изтърка. Боклука който съм изхвърлил в някоя река е мой, не на държавата. Незаконните постройки са там, където не би трябвало да ги има, защото си мълча и не се оплаквам без да е станало вече късно, не защото държавата я няма. Това е малко като всички негласували, които после мрънкат, че няма промяна. Алилуя! Абе накратко - няма ли желание, няма и начин. Или както е казано: "Който иска - може. Който не иска - търси оправдания." Разбира се, готов съм да се съглася, че не съм прав.
Абе кви застраховки бе, коя е тая компания дето ще изплати застраховки на цял или половин град? То добре че никой нищо не беше застраховал, че тогава да видиш чудо - как се върти и как се гъне някоя компания като не може да им плати нищо, а хората освен без къщи са изгорели и с пари от застраховка. Хубаво че поне пари за такава глупост не са дали - едно гейле по-малко на главата. То нали и парите в КТБ са "застраховани", кво стана сега като дойде време да си ползваш "застраховката"?