31 дни #ДАНСwithme. Няма да се спрем

След няколкодневно изчакване от страна на чуждестранните медии, протестите в България, които навършиха 30 дни вчера, вече са отбелязвани от тях.

България, най-бедната страна от Европейския съюз, е изправена пред несигурно лято след месец на продължаващи антиправителствени протести срещу кабинета на новия премиер, независимия икономист Пламен Орешарски, коментира испанската агенция ЕФЕ.

Вчера стана точно един месец от началото на тази вълна на народно недоволство, предизвикано от бързото назначение, без предварителни дискусии на спорен бизнесмен на поста на директор на службата за национална сигурност.

През този период досега не е имало и ден без протести, най-масовите от които с десетки хиляди участници, а най-малките с няколкостотин демонстранти, пише агенцията цитирана от Фокус.

Българските анализатори са съгласни в това, че месец след началото на протестите се увеличава рискът те да загубят мирния си характер.

Снощната "акция" на протестите с пресъздаване на сцена от френската революция по картината на Дьолакроа "Свободата води народа" беше отразена от големите световни агенции.

Франс прес публикува материал за 30-ия ден от протестите в България със заглавие "Българските протестиращи почетоха Франция".

Протестиращите в София срещу олигархията, които от един месец настояват за оставката на ориентираното център-ляво правителство, почетоха Франция в събота и отбелязаха годишнината от Френската революция, пише Франс прес.

Агенцията припомня, че в изявление на 8 юли посланиците на Франция и Германия подчертаха, че олигархичният модел няма място в ЕС.

В София и други големи градове на България се водят протести всеки ден. След изборите, които се проведоха в началото на май, управляващата коалиция и опозицията придобиха еднакво съотношение в Народното събрание на страната. И така социалистите могат да предприемат действия и да взимат решения с помощта на расистко-националистическата партия „Атака", пише германското социалистическо издание "Нойес Дойчланд". За това става въпрос при ежедневните демонстрации, но най-вече за дълбоко вкорененото страдание. "Без олигарси", може да се прочете на редица транспаранти.

"Те дават воля на своя гняв срещу олигарсите, които от 1990 г. насам държат страната под контрол", казва Борис Аврамов, почетен професор в Софийския университет.

В други големи градове на страната (като Варна, Пловдив и Бургас) хората изказват недоволството си с вувузели, седящи стачки и лозунги срещу предполагаемите виновници.

Всеки ден от един месец насам в българската столица се провежда един и същ ритуал- хиляди хора излизат сутрин и вечер, за да протестират срещу правителството и политическата система в страната, пише германският в. "Зюддойче цайтунг".

"Хората скандират за оставка на кабинета, който бе съставен едва преди шест седмици. А протестни шествия се проточват по главните улици на София.

Обвиненията всеки път са същите. Гражданите смятат, че новото правителство, което се ръководи от безпартийния финансов експерт Пламен Орешарски, е корумпирано и има връзки с олигарси и икономически престъпници.

Продължаването на протестите, броят на участниците, който, според организаторите, е над 10 000 души, а според полицията е по-скоро 5000 души, тласка страната към ръба на все по-голяма неуправляемост. Правителството е под натиск, но продължава да отхвърля исканията за оставка.

Очевидно, то разчита на това, че силите на демонстрантите ще отслабнат с повишаването на температурите в традиционно отпускарския месец август, и ситуацията ще се успокои.

Междувременно, протестиращите предизвикаха симпатиите на международната общност. Критиките от чужбина се увеличават, стигна се дори до малък дипломатически скандал. Посланиците на Франция и Германия, Матиас Хьопфнер и Филип Отие излязоха със съвместна позиция, че гражданското общество в България трябва да бъде чуто".

Напук на правителствените медийни вувузели, по всичко личи, че лятото на нашето недоволство ще премине в гневна есен.

#2 ultra 14.07.2013 в 16:14:23

Не знам защо винаги и в почти всички публикации в БГ, а вече и в чужбина, когато стане дума за политическият облик на Орешарски, обикновено се изтъква неговата "експертност", че даже и "надпартийност"?!? За навън е разбираемо, но защо местните анализатори и журналисти упорито продължават да нагнетяват в общественото съзнание един едва ли не съжалителен образ на премиера, като човек от който "нищо не зависи", "икономически експерт без политическо амплоа" и т.н и т.н., а се забравя простият факт, че този човек беше афиширан за финансово гуру на Тройната коалиция в едно чисто комунистическо правителство, след което беше депутат от БСП нови четири години, при все че дойде от диаметрално противоположният политически спектър. Че е зависим, че е политически брокер и хамелеон, е видимо и за малките деца, но според мен Пламен Орешарски беше избран от Станишев, именно заради неговият инат и неотстъпчивост и костеливост, за да устои на всякакви протести и прочие натиск към правителството, така че Орешарски носи ПЪЛНАТА ПОЛИТИЧЕСКА ОТГОВОРНОСТ солидарно със Станишев, за всичко случващо се до момента, а то не е никак малко, защото зад паравана на социалната "загриженост" на кабинета, изразена в подхвърлените трохи на младите майки и т.н., има абсолютно пълно медийно затъмнение, относно правителствените договорки с Газпром около Южен поток, например и свързаният с него финансов хомот над българският народ!

Новините

Най-четените