Пет дни преди парламентарните избори бившият премиер Симеон Сакскобургготски публикува обръщение към гласоподавателите с апел за масова избирателна активност и препоръка за съставяне на правителство с "широка политическа и обществена подкрепа".
Без да споменава имена на конкретни политици или партии, Сакскобургготски отправя критика към "безогледно популистките обещания на новоизлюпили се политици, в това число и някои, които си приписват монопола на патриотизма".
Острата конфронтация между политическите сили обърква и отегчава обществото, коментира бившият премиер. Ниската избирателна активност обаче вреди на демокрацията и може да подтикне към проява на авторитаризъм, заявява той и призовава за масово гласуване.
Сакскобургготски изразява притеснението си от "все по-често срещаните призиви за "твърда ръка" в управлението" и от критиките към приниципите на либералната демокрация и членството в ЕС.
"Популизмът е също толкова вреден и опасен за обществото и между другото е преддверието към авторитаризма. В глобализирания съвременен свят, кой би обърнал внимание на една ксенофобна, изолирана България, с кои капитали ще се създават работни места, къде бихме изнасяли производството и как бихме постигнали икономически растеж в тази изолация?", пита Сакскобургготски.
"Стабилността на бъдещото управление днес е ключова за България, за да се проведат належащите промени по редица болезнени въпроси - съдебната система, образованието, здравеопазването и енергетиката", заявява бившият председател на НДСВ и призовава за формиране на правителство с широка политическа и обществена подкрепа, което да определи не повече от "три, четири приоритета".
Посочвайки КТБ като пример за такъв приоритет, Сакскобурггтоски обръща специално внимание на кризата с банката, която според него е превърната от финансов въпрос в политически проблем. Той отправя задочна критика заради отказа на парламента да приложи незабавно конкретни действия, предвидени в закона.
"България се нуждае от решителни и с визия управляващи, които да прилагат силата на закона, а не вечно да се оправдават с „грешките" на предишните правителства. Да имат смелостта да управляват за доброто на обществото, а не само водени от желанието си да бъдат преизбрани", пише в позицията си Сакскобургготски.
"Вместо емоционално да възприемаме предстоящите избори и просто да се „сърдим" на политическата класа, нека с разум да се вслушаме в посланията на кандидатите, да проучим досегашната им траектория, да ги преценим по делата им и всички да излезем да гласуваме на 5 октомври за бъдещето на страната", призовава той.