Социалдемократи, популисти и комунисти - това е челната тройна в чешката политика, след като в страната се проведоха извънредни парламентарни избори. Вотът не излъчи ясен победител, което не е обещаващо за изход от политическата нестабилност в страната.
Дясноцентристкото правителство на Петър Нечас падна след корупционен скандал през юни и оттогава Чехия така и не може да намери подходящо управление. До момента страната се водеше от служебно правителство от технократи.
Социалдемократите (малко над 20%) печелят вота с преднина от около 2% срещу новосъздадена партия АНО (18.5%), но няма да могат да съставят правителство сами. 15 на сто от гласовете събира комунистическата партия.
Бившите управляващи от Гражданска демократична партия остават едва пети с гласовете на 8% от чехите. До оставката се стигна, след като 48-годишната шефка на кабинета на Нечас Яна Негиова бе разкрита в злоупотреби с правомощията си и подкупи на политици.
Анализатори предвиждат нова неустойчива коалиция, а АНО ще имат доста силни козове при преговорите. Популистката партия се ръководи от популиста Андрей Бабиш, когото местната преса нарича „Чешкия Берлускони".
Той е вторият по богатство човек в страната, медиен магнат, който има агентурно минало в комунистическите служби. Той обещава да управлява държавата като фирма и нищо по-конкретно, а сега даде значи, че ще се дистанцира от бъдещото правителство.
Социалдемократите се надяваха да съберат достатъчно бюлетини в урните, за да управляват страната, - или на подкрепа, или толерантност от страна на комунистите. Двете партии пак не събират достатъчно мандати в парламента, за да направят двойна коалиция.
Лидерът на левице Бохуслав Соботка призна, че резултатите от изборите не са "това, което очаквахме". Въпреки това, започнат преговори с всички партии в парламента.
Там попада и партията на магната Томио Окамура, който миналата година се яви на изборите за Сенат като независим кандидат и постигна успех.