Броят на специалните разузнавателни средства (СРС) се е увеличил три пъти за три години. За 2010 г. той е достигнал 15 946. В същото време ефективността на СРС намалява - ако през 2008 г. 15% от подслушаните разговори са се превръщали в доказателства по разследвания, сега процентът е паднал на 12.
Това са изводите от данните на съдилищата, изнесени на национално съвещание на прокуратурата и съда за проблемите при използването на СРС.
Масовото подслушване е в районите на София и Пловдив. По думите на зам.-председателя на Върховния касационен съд Гроздан Илиев от общо 5598 СРС, приложени през 2008 г., над 4500 са били използвани в двата съдебни района. Тенденцията се запазва и миналата година, когато в София и Пловдив са дадени 11 561 разрешения за подслушване.
Изводът е, че имаме слаба ефективност на СРС и същевременно непрекъснатото увеличаване на използването им, обратно пропорционално на тяхната резултатност, заяви Илиев.
На фона на нарасналата статистика той припомни решението на Европейския съд за правата на човека в Страсбург, който още през 2007 г. - на база данни от 2000 г., констатира, че тайното наблюдение се използва прекомерно в България.
Председателят на Върховния касационен съд Лазар Груев призова съдиите и прокурорите да намерят баланса между демократичните права на гражданите и ефективната борба с престъпността, която неизбежно налага използването и на СРС.
Тогава, когато се жертва свободата за сметка на сигурността, най-често се губят и двете, каза Груев, цитирайки един от създателите на Декларацията за независимостта на САЩ и американски президент - Томас Джеферсън.
Иван Костов даде ултиматум на Борисов заради скандалите със СРС
До сряда премиерът Бойко Борисов да каже как ще потърси отговорност от вътрешния министър Цветан Цветанов и шефа на ДАНС Цветлин Йовчев заради скандала с подслушването, настоя днес лидерът на ДСБ Иван Костов.
Искането на партията му е заради критичния доклад на парламентарната подкомисия за контрол върху използването на СРС-та. Ако дотогава няма решение на министър-председателя, на разширено заседание Синята коалиция ще обсъжда какви политически действия да предприеме.
В официален доклад на постоянната парламентарна подкомисия за контрол на СРС се казва, че в случая с подслушването на директора на Агенция "Митници" Ваньо Танов се проявяват пороците на цялостния механизъм по използването на СРС. Според шефа на комисията - Явор Нотев от "Атака", налице е структура на констатираните недостатъци в работата със СРС-ата. По думите му до края на седмицата комисията ще направи изводи относно отговорността на преките ръководители, които ще са по-конкретни в тази посока.
Експерти коментираха, че събраните данни от СРС могат да се използват за политически цели. Искането за прилагане на СРС спрямо Ваньо Танов е мотивирано с документ, оценен от неговия съставител с най-ниска степен на достоверност. Според данните, 49% от обвиненията, при които са ползвани СРС-ата, получават оправдателни присъди, а при общия случай - едва 4% от обвиненията, когато се използват рутинните способи на досъдебното производство получават оправдателни присъди.
ДПС внася промяна в закона
По-строг съдебен контрол върху подслушването иска ДПС. За целта зам.-председателят на партията Христо Бисеров е внесъл проект за промяна в закона за електронните съобщения, според който няма да може да се избягва съдебният контрол върху СРС-ата - възможност, която съществува в сега действащия закон.
Спецслужбите, ДАНС и наблюдаващите прокурори в момента могат да изискват информация от мобилните и интернет операторите като разпечатки от разговори и интернет трафик. Целта на новите промени е тази практика да се отстрани и съдебният контрол да не може да се избегне.