След скорошното изследване на "Алфа Рисърч" и Националният център за изучаване на общественото мнение (НЦИОМ) публикува данните от свое проучване, направено между 20 и 27 септември сред 1000 души, което също потвърждава нарасналото неодобрение към работата на правителството.
Да видим първо съвпаденията
Работата на МС е одобрявана от 31% от българите, а неодобрението е цели 55%, според НЦИОМ. Според "Алфа рисърч" неодобрението е 45 на сто - с цели 12% ръст за последното тримесечие.
Неодобрението и одобрението към премиера Бойко Борисов са близки дялове с незначителен превес на неодобрението - 46% : 45%. При "Алфа Рисърч" съотношението е в по-голяма полза на неодобрението - 37% на 32%. Само МБМД на Мира Радева държи неизменно висок рейтингът на премиера, като твърди, че одобрението продължава да надминава неодобрението му в последната година от мандата, което е прецедент.
Както и при "Алфа Рисърч", Лиляна Павлова е най-одобряваният министър - 45% одобрение показват данните на НЦИОМ, колкото и на Борисов. Двете социологически агенции - частната и държавната (НЦИОМ е на издръжка на Народното събрание) са единодушни и в подкрепата към президента Росен Плевнелиев.
Според НЦИОМ Росен Плевнелиев е най-одобряваният политик в България с 53% рейтинг и неодобрение от 32%. НЦИОМ отчитат разширяване на надпартийната подкрепа за държавния глава. "Алфа Рисърч" обаче не са така щедри - според техните данни Плевнелиев има 38% одобрение срещу 18 на сто отрицателни оценки.
Съвпадения има при нехаресваните министри. Според НЦИОМ с най-голям негативизъм се ползва министърът на финансите. Одобрението за Симеон Дянков е 23.9%, докато неодобрението достига 64.8 на сто - най-високото сред кабинета. Веднага след него е социалният министър Тотю Младенов с 51% неодобрение и 25.7 на сто одобрение.
Десислава Атанасова също не събира големи симпатии - неодобрението към работата й расте със 7 на сто до 40.3%, докато одобрението е 25.5 на сто. Според "Алфа Рисърч" ръстът в лошите оценки е по-голям - с цели 10%.
Дотук с приликите. Двете агенции се различават оттам нататък в топ тройката на най-одобряваните министри. Според НЦИОМ след Павлова най-харесвани са земеделският министър Мирослав Найденов (41 на сто), следван от вицепремиера Цветан Цветанов (37%). Следващите позиции заемат Вежди Рашидов, одобряван от 36 процента, Николай Младенов е на пето място - 35 на сто одобрение.
При "Алфа Рисърч" министърът на вътрешните работи не само че не присъства сред най-одобряваните, но дори негативните оценки са надминали позитивните - минус 9.2 на сто е разликата между тях.
Евентуална коалиция между "Атака" и ВМРО, поне засега, изглежда успешна по отношение на възможността за попадане в следващ парламент, отбелязват от НЦИОМ.
"Атака" получава 3 на сто и разширява влиянието си сред градското население на страната. За ГЕРБ подкрепа декларират 26,8 на сто. БСП би получила 17,5 процента, като от НЦИОМ регистрират втвърдяване на ядрото от нейни симпатизанти. ДПС е трета политическа сила с електорален дял от 7 на сто, а "България на гражданите" - четвърта с 4.3 на сто.
Общо 32.7 на сто от анкетираните заявяват, че няма да гласуват, докато при "Алфа Рисърч" този дял е по-висок с поне 10 на сто.
В края на септември социолозите от НЦИОМ отчитат спад в одобрението за работата на полицията. Това се дължи на тежките криминални случаи с участие на полицаи, както и на отзвука от исканията на служители на МВР за по-високо заплащане в сектора, коментират от НЦИОМ.
Въпреки това обаче полицията заедно с армията остават сред най-одобряваните държавни институции с по 39% одобрение.
Независимо от факта, че от НЦИОМ дават изключително нисък рейтинг на парламента - неоспорвано и от другите социологически проучвания, одобрението към председателя на тази ниЗкопоставена в очите на българите институция е... високо. Цецка Цачева е одобрявана от 29 на сто от запитаните.