Последният "западен" и същевременно най-млад затворник на американския затвор Гуантанамо бе отпратен към Канада, където ще доизлежи присъдата си от още 8 години. България също прие затворник от Гуантанамо, както и други европейски страни.
Омар Хадр е заловен в Афганистан през 2002 г., докато се сражава срещу съюзническите сили. Тогава той е едва 15-годишен, което прави делото му за тероризъм изключително популярно.
Първоначално правителството на Канада отказва да се намесва в случая, но започна обществена кампания защита на Омар. За мнозина той е жертва на екстремистката идеология и на бруталното отношение на американското правосъдие.
Съмнителни са доводите за задържането му, сериозността на престъпленията, в които е обвинен, както и тогавашната пасивност на канадското правителство.
През 2010 г. американският военен трибунал осъжда Хадр на 40 години затвор. Той е първият малолетен осъден военнопрестъпник от Втората световна война насам.
Задържаният признава, че е бил в структурата на Ал Кайда и е убил американски войник. Поради признанието за вина, присъдата бе намалена, като на 26-годишния Омар му остават още 8 години зад решетките.
Съдът го осъжда по редица престъпления - убийство на медика Кристофър Спиър с граната, участие в конспирация за терористични нападения, производство на крайпътни бомби срещу военни конвои на САЩ, шпионска дейност и оказване на материална подкрепа за терорична дейност.
В Афганистан го води баща му, високопоставен член на Ал Кайда. Американски военни нахлуват в скривалището им, където се правят самоделни бомби, като при престрелката момчето остава без едно око. Прострелян е два пъти в гърба.
Страховитият затвор в американската военна база Гуантанамо в Куба е създаден от Вашингтон след атентатите срещу Световния търговски център в Ню Йорк. Там бяха задържаните от "войната срещу терора", повечето от които останаха години без съд. По-късно някои от тях се оплакаха от насилие, изтръгнати с мъчения самопризнания и неоснователен арест.
Едно от обещанията на Барак Обама в първата му предизборна кампания през 2008 г. бе да затвори скандалния затвор, но до момента това не е възможно, поради съпротивата на Републиканската партия. Същото мнение споделят и политици от неговата Демократическа партия.
В момента в "Гуантанамо" има 166 затворници. В най-пиковия период обитателите му са били 720.