Брюксел подхваща обществените поръчки у нас

В края на ноември в България пристига проверка от дирекция "Вътрешен пазар и услуги" на Европейската комисия заради обществените поръчки.

Причината за това са общинските поръчки и процедурите за директно договаряне, които бият на очи, тъй като са твърде много.

Известна е практиката на държавните институции да разбиват поръчки на по-ниски стойности, за да паднат под задължителния праг. Според Закона за обществените поръчки (ЗОП) поръчка се обявява, когато стойността е над 10 000 лева.

Предстои в началото на идната година Европейският парламент да одобри промени в сферата на обществените поръчки. Целта е да бъде улеснен достъпът на малките и средни предприятия до тези публични средства.

В официалното съобщение на ЕК се казва, че "Комисията е загрижена за ситуацията с обществените поръчки и сме в контакт с властите, за да им помогнем за по-добри резултати, особено предвид стратегията за по-добро използване на национални и европейски средства, като се увеличи конкуренцията и се намали корупцията". Такъв механизъм вече е бил установен с румънските власти.

По думите на изявление на вицепремиера и министър на правосъдието Зинаида Златанова вчера, най-сериозният проблем са поръчките с един кандидат, където има съмнения за нагласени условия.

Според анононимни източници на "Капитал", Програмата за развитие на селските райони е на мушката заради високия процент корекции - между 3 и 4%, което е признак за системен проблем.

Изданието смята, че той може и да се задълбочи, тъй като от програмата продължават да пренасочват средства към малките общини: в края на миналата година те получиха над 700 млн. лева, а същото се очаква да се случи и в края на т.г. Причината е, че малките общини по програмата получават до 50% аванс и така евентуалните проблеми с тези пари се отлагат за края на периода.

Новините

Най-четените