Генералният директор на британското контраразузнаване яростно разкритикува медийните публикации, с които бяха разкрити широкомащабните програми за електронно наблюдение на Великобритания и САЩ. Според Андрю Паркър, в.Guardian е „направил подарък" на терористите и е причинил „огромни щети" на борбата с тях, като е дал трибуна на бившия сътрудник на ЦРУ Едуард Сноудън.
В най-пламенната защита на правителствения шпионаж до момента, шефът на МИ5 заяви, че е „пълна безсмислица да се твърди, че комуникацията на всички хора е била обект на наблюдение". Той посочи, че възможността британските служби да прехващат гласовия и Интернет трафик на терористите е „от жизнена важност за безопасността на държавата и нейните граждани".
Паркър не спомена директно името на „къртицата" Сноудън, но е ясно, че изказването му е продиктувано от аферата, която се смята за най-големия пробив в западните служби през последните години. Нейният мащаб стана ясен, когато приятелят на журналист от Guardian беше задържан на летище „Хийтроу" и у него бяха открити 58 000 секретни файла, предоставени от американеца.
Повечето от тях така и не бяха публикувани, а други бяха унищожени след акция на властите в редакцията на вестника. Въпреки това, известната до момента информация показва, че в името на борбата с ислямските екстремисти, британските служби са имали достъп до информацията в практически всеки мобилен телефон в страната, като в един момент системите им са обработвали по 39 млрд. единици информация дневно.