Франция е изправена пред взрив от протести и почти революционна вълна, след като стана ясно, че пенсионната възраст ще се вдигне от 60 на 62 години в следващите 8 години. Това е част от пенсионната реформа, обявена от президента Никола Саркози в страната с най-ниска пенсионна възраст в цялата европейска общност.
През септември френският парламент ще одобри законодателните промени.
Пенсионната възраст във Франция е най-ниската в ЕС и ОИСР. Този праг е наложен от 1982 г. - по времето на социалистическия президент Франсоа Митеран и оттогава не е пипан.
Обявявайки плановете за нова пенсионна система, френският министър на труда Ерик Вьорт обясни, че повече така не може да се продължава и публичните финанси най-сетне трябва да се балансират.
"Всичките ни европейски партньори го направиха, като започнаха от по-рано. Не можем да си позволим да не присъединим към тях", заяви Вьорт.
Синдикатите тутакси дадоха отпор. Демонстрациите и протестите срещу новите мерки започнаха още преди те да бъдат дори формално обявени.
Реформите на бюджетната система са и част от мерките да се намали растящия бюджетен дефицит на Франция, който достигна 7.5% of БВП - над тавана от 3%, обявен за ЕС.
Според сегашните закони мъжете и жените във Франция могат да се пенсионират на 60, ако осигурителният им стаж е 40.5 години. Междувременно, работещите в държавния сектор имат право да се пенсионират със 75% от заплатата, която са получавали през последните си 6 месеца на работа.
Според източници от френските власти тези правила вече се превръщат в проблем, тъй като дефицитът в парите за пенсии във Франция се очаква да достигне 32 млрд. евро тази година ($39.5 млрд.), и ще нарасне до 114 млрд. евро през 2050 г. - ако не се проведат реформите.
През август синдикатите планират многохилядни протести срещу промените.