Колкото и да напредва науката, една огромна част от Земята все още продължава да ни бъде непозната. Дълбоките части на океаните остават недостъпни за изследване.
Достигайки до 11 километра дълбочина, там цари единствено студ и абсолютен мрак при умопомрачително налягане - до 1088 атмосфери.
Какво може да оцелее в такива условия? Само неща, които изглеждат сякаш са излезли от нечии кошмар.
Въпреки суровите условия, там наистина има живот и след десетилетия на усилия, учените все пак започват да хвърлят все повече светлина върху най-дълбоките места в океана и техните мистериозни обитатели.
Ново изследване на екип от американски и чилийски изследователи разкрива напълно нов и непознат досега вид, чието тяло е пригодено с единствената цел да "лови, убива и пирува."
"Dulcibella camanchaca е бързо плуващ хищник, който кръстихме на "тъмнината" в езиците на народите от района на Андите, за да обозначим дълбокия, тъмен океан, откъдето произхожда", обяснява д-р Джоана Уестън от "Океанографския институт Уудс Хоул", съавтор на изследването.
Dulcibella camanchaca: "A bizarre new predator has been discovered lurking 26,000 feet below the ocean's surface and has been named after its pitch-black home." https://t.co/lov0HkjLUa pic.twitter.com/XC8tLQkZ79
— RealClearScience (@RCScience) December 11, 2024
Става въпрос за вид ракообразно (амфипод), което е намерено на дълбочина от 7900 м в океанската падина Атакама на западното крайбрежие на Южна Америка.
Това е първият голям, активен хищник на толкова голяма дълбочина.
Всъщност големината му е едва 4 см, но това го превръща в истински гигант сред обитателите на тази част на Земята. Така наречената хадална зона е кръстена на древногръцкия бог Хадес - владетелят на подземното царство - и в нея попадат местата, до които достига по-малко от 1% слънчева светлина.
Действително е царство на мрака. Досега се смяташе, че там живеят преди всичко същества, разчитащи на отпадъчна храна, която достига до там от по-горните слоеве на океана.
Само че откритието на dulcibella дава нов поглед върху биоразнообразието в дълбокия океан, тъй като съществото е абсолютен хищник и ловува по-малки от него амфиподи чрез специалните си издатъци.
Открити са общо четири екземпляра с помощта на спускаем апарат, оборудван с капани със стръв. След като се издигат безопасно на палубата на кораба, амфиподите са замразени и след това подложени на подробен морфологичен и генетичен анализ в чилийския Universidad de Concepción.
Именно след анализа става ясно, че всъщност става въпрос не само за нов вид, но и за нов род, което представлява особено важно събитие в света на науката.
Подобни открития показват колко малко все още знаем за тези странни морски подземни светове. Океанските падини може да съдържат биологични тайни за еволюцията и развитието на живота на Земята.
Резултатите от това проучване ще допринесат в по-широк план и за усилията за изучаване на дълбоководните екосистеми и защитата им от възникващи заплахи като замърсяване и изменение на климата.
Изследването на екстремни местообитания също дава опит и информация за търсенето на живот и извън пределите на нашата планета.