В Ливан пълнените зеленчуци са на почит.
Там са майстори на пълнените с ориз и булгур тиквички, патладжани и домати.
След това зеленчуците бавно се запичат на фурна и така освобождават вкусовете си, обединяват се с подправките и стават невероятно апетитни.
Специално място в ливанската кухня заемат и лозовите сарми.
Те са постни, приготвянето им е времеемко, за да се получат наистина тънки и красиви сармички, и обикновено се прави цяла огромна тенджера, за да има за няколко дена напред.
Наричат се и "варак енаб", което буквално означава "лозови листа".
А каква е разликата с родните лозови сарми?
В продуктите - в Ливан в сармите се слага и картоф, както и в подправките - ливанските сарми са със силен вкус на лимон и мента, което ги прави по-свежи.
А тъй като в тях липсва месо (или се слага много рядко и само според шепа семейни рецепти), са и по-леки за похапване.
Обикновено се сервират с още лимони и лимонов сок и с кисело мляко и са вкусни и като студено мезе.
А ето и необходимите продукти според ливанската блогърка Джанел:
- 1 буркан лозови листа - около 500-600 грама или около 70-90 листа
- 3 големи картофа
- 3 големи глави лук
- 1 чаша и половина бисерен ориз
- 1 голям морков
- 3 големи домата
- 2-3 едри лимона
- Подправки - сол, пипер, връзка магданоз, връзка мента и лимонов сок
Начин на приготвяне:
Лозовите листа се изваждат от буркана, разделят се и нежно се изплакват, след което се подсушават внимателно върху кухненска хартия или мека кърпа.
В дълбока тенджера се запържва една глава лук, наситнена, морковът - на кубчета, картофът - на дребни кубчета, и един пасиран домат. След като зеленчуците се запържат, се добавят подправките, оризът, сокът на един лимон и три чаши вряла вода (или зеленчуков бульон).
Плънката се готви до извиране на водата и омекване на ориза, след което се охлажда. От нея и лозовия лист се оформят тънки сармички.
В същата дълбока тенджера на дъното се нарежда една глава лук, нарязана на филийки. Върху нея се реди слой от сармите. След това се нарежа слой картофи и отново следват сарми. Следва слой домат на филийки и пак сарми.
Завършва се със сарми, върху тях се слага чиния и се налива вода до ръба на чинията. Сармите се варят на тих огън за около 40-50 минути. Охлаждат се и се сервират с още лимон и кисело мляко.