Малтретиране на затворници, корупция сред персонала и недопустима пренаселеност на затворите в Бургас и Варна - това установи доклад на Съвета на Европа, предаде кореспондентът на БНР в Брюксел. Шамарите, ритниците, боят с палки или юмруци продължават да са практика и в двата затвора.
Представители на Комисията против изтезанията са били на проверка у нас през май тази година. Експертите са поразени от броя на сигналите за корупционни практики на персонала в затворите в двата морски града.
Докладът изнася данни, че затворници са били принудени да плащат дори за услуги, които им се дължат по закон - като достъп до здравни грижи или възможност да работят.
В Бургас на стълбище извън обхвата на видеонаблюдението имало редица случаи на малтретиране и групов побой над затворници от страна на персонала. Във Варна пък е отбелязан рекорд за най-дълго прикован с белезници за леглото си затворник - 27 дни.
Също там в продължение на година и половина за здравето на стотици лишени от свобода се е грижил само един фелдшер.
И в Бургас, и във Варна не се осигуряват нужните медицински грижи, твърдят още проверяващите. В доклада им пише още, че са били заляти от оплаквания за качеството и количеството на храната, в която яйцата, млечните продукти и зеленчуците са рядкост.
Проблем са и тоалетните, достъпът до които за някои затворници е ограничен до 3 пъти дневно, други могат да ги посещават само през деня.
Вместо задължителния минимум от 4 квадратни метра на човек, затворниците в Бургас и Варна разполагат само с по един-два квадрата жизнено пространство. Част от тях делят легло, други спят на земята. Тази пренаселеност е възмутителна и наред с недостатъчния персонал крие рискове за сигурността, предупреждават експертите. Според тях и двата затвора са полуразрушени, нездравословни и нехигиенични и изобилстват от хлебарки и други насекоми.
Докладът настоява за незабавни решителни действия от страна на българските власти.
Българските власти са обяснили повечето слабости с липса на средства. Сред препоръките в доклада е специално обучение на съдии и прокурори за алтернативите на лишаването от свобода. Съвета на Европа изразява разочарование и че България още не е отменила нехуманната присъда "доживотен затвор без право на замяна.
@#1&2 Дали си давате сметка, че ако очакваме друг да решава нашите проблеми, то ние просто си търсим поробител
@#4 Да разбирам ли, че предпочиташ Северо Корейския модел на развитие?
@#5, Няма ли да е по-добре преди да пращаш някой в затвора, да посетиш някое ТПО или затворинчески корпус?
delight | 05.12.201210:29 "...Проблем е, че Съвета на Европа ми се вре да ми размахва пръст за нещо което не е негова работа..." Па много смели станахте изведнъж нещо. Що не ги чувахме такива като тебе преди 20 години, по ония времена, да викат така да не ни се мешат...
@lele-male, ти смяташ ли че е напълно изключено да попаднеш в затвора? Ще ти споделя нещо, през периода 92 - 94-а година обиколих всички затоври в България, без сливенския и няколко руски (не като осъден, разбира се). Картинката е много интересна и доста близка до цитатите от доклада. И пре все че по онова време там срещнах Луканов и някои други членове на Политбюро на БКП от преди 10-ноември, Иво Карамански и други спрягани фигури от подземния свят, не мисля че повечето хора си дават сметка, кой и за какво отива "в затвора". А ако разчитаме като общество този "затвор" да изолира някои хора от обществото за известно време, е редно да си даваме сметка какви са условията там. Както и в болниците, училищата и всички онези места където не пребиваваме ежедневно, но са интегрална част от нас като общество. @delight, ами аз за Европа говоря, за Европа без граници, за Европа която искаме да ни зачита и да се съобразява с нас, така като и ние зачитаме и се съобразяваме с общите норми и ценности. За Европа чиито пари дори не успяваме да похарчим "на ползу роду". А това, че в нечии представи шокът от случващото се у нас, е заплашително размахване на пръст, считам че е характелно за други континенти и култури.
"...този "затвор" да изолира някои хора от обществото за известно време, е редно да си даваме сметка какви са условията там. Както и в болниците, училищата и всички онези места където не пребиваваме ежедневно, но са интегрална част от нас като общество." В затворите лишават от свобода, т.е. от доста права. Там си за наказание, за размисляне и подобряване, ако е възможно и педотвратяване на рецидиви. Не намирам общо с училища и болници , респективно хотели.
explorer, сигурно си видял много затвори и знаеш какво е положението вътре. Но със сигурност даже и не подозираш, че в България има гарсониери с по 7-8 обитателя вътре, без отопление, а доста често и без ток (когато са нямали пари за сметката). Че често закуската, обядът и вечерята на тези хора се състои от филия хляб поръсена с олио и червен пипер. Въпреки това тези хора са почтени, не са извършвали престъпления, когато взимат пари на заем винаги ги връщат и намират начин да живеят достойно (никога не съм ги видяла да просят). Опитай се да ми обясниш с какво престъпниците заслужават по-добри условия на живот от тези хора и то на държавна издръжка. Иначе съм за това да бъде дадена възможност на затворниците да работят, да се образоват и да им бъдат предлагани алтернативи за реабилитация в обществото.
"В затворите лишават от свобода, т.е. от доста права. Там си за наказание, за размисляне и подобряване, ако е възможно и педотвратяване на рецидиви. Не намирам общо с училища и болници , респективно хотели." Паяк, в затворите лишават от свобода, но не лишават от елементарни човешки права. Както ти и аз имаме правото на лична и телесна неприкосновеност, така и затворниците имат такава - имам правото да не ме изнасилват, да не ме пребиват, да ходя до тоалетна, да прочета книга, да се образовам - нито една присъда ЛОС в България не лишава затворниците от тези права /телесните наказания законодателно сме ги отхвърляли/. И тук не става въпрос за съжаление към затворниците, става въпрос за елементарни човешки права, за онова усещане, че лишеният от свобода все още е човек. Тъй като това трудно се осмисля, ще ти кажа и още нещо, понеже то винаги се замазва и някак си изчезва от полезрението на тези, на които не им пука. Би трябвало на всички да ви пука, много. България е на първо място по брой на осъждания в ЕСъд за нечовешко отношение и изтезания, което има и своето парично измерение. И за да стане още по-ясно - парите, които държавата следва да плати, не са парите на лумпена, който бие със сапуна по бъбреците, той и персонално почти никога не бива наказван. Тези пари са нашите пари /от нашите данъци/, тези пари са парите, които могат да отидат при онези 7-8 човека от примера на мима, това са същите пари, с които едно пернишко семейство може да преживее зимата. И, за да е още по-весело - ще отидат пак при онези, които не можем да "съжалим". Найс, а?
@Mima, Миме ей затова ме е яд, че (поне на теория) сме свободен народ и мнозинство, и би трябвало да се грижим за малцинствата и дори за осъдените от нас като общество, а се държим като поробено малцинство, чакащо някой да ни пусне нещо в паничката. Здрав и прав човек, на свобода не следва да чака някой да му оправи положението, а да се погрижи за себе си, че и за ближния. Ей това е Европа с две думи, и от това искам да съм част в границите на нашата Родина.
ЛелеМале, къде ме видя да пиша за смс-и за по-луксозни затвори? И нали правиш разлика между луксозен затвор и място от 4 квадрата за затворник /щото толкова е изискването за един затворник/? Че няма пари също е невярно, специално за затворите и затворническите общежития говоря. После кое е по-голямо като стойност - 4 квадратни метра площ или обезщетение между 3-5 хиляди евро плюс 1000 за разноски или общо около 6000 евро за всяко дело, по което държавата е осъдена? И тук изобщо не смятам труда на хората в Мин. на правосъдието, чието време покрай такова дело също се отнема и то също струва пари. Посоката на натиск за определени държавни действия винаги е само една - сочи към държавната власт, в трите и проявления. Гражданските действия и доброволчески инициативи всеки сам си преценява, според това, което на него му е ценно. Мнението ми беше относно промяната в мисленето - докато не се промени мисленето и не почне да ни пука /което, отново ще повторя, не означава да съжаляваме затворниците и т.н./, няма да има и промяна в политиките на държавата ни.
Прасчо, не съм правист и е твърде вероятно да се лъжа, но мисля, че и в сегашното положение при промяна на обстоятелствата за присъдата тя може да бъде заменена (нищо, че се води без замяна). Това, за което се борят тези от ЕС е човек да може въпреки това, което е извършил да докаже, че се е променил и вече е добър. Съгласна съм да им бъде давана такава възможност, макар че веднага ще се появат и злоупотреби и платени помилвания.