Екоминистърът в оставка Нона Караджова небрежно прехвърли на следващото правителство решението да има или да няма втори лифт в Банско, което е отдавнашна амбиция на кмета Георги Икономов, няколко големи хотелиери от „зимната ни столица" и, разбира се, концесионера „Юлен".
В преследване на тази цел пригласяха няколко протеста в подкрепа на втория лифт, където се вяснаха шефката на парламента Цецка Цачева, вътрешния министър Цветан Цветанов, служители на община Банско и ромски оркестър. След появата на видните фигури предложенията на общината бяха набързо взети под внимание.
В средата на февруари Висшият екологичен съвет към МОСВ реши, че в ски зоната над Банско ще може да се строи. Решението гласи, че разширяване на спортните съоръжения може да бъде допуснато само в границите на съществуващата туристическа зона (т.нар. буферна зона на парк Пирин), която представлява 2,5% от площта на Национален парк Пирин, и след одобряване на цялостен план за развитието й чрез съответните екологични процедури.
След одобрението на Висшия екологичен съвет, топката бе в Министерския съвет, който оставаше да направи съответните промени в Плана за управление на парк "Пирин", давайки зелена светлина на строежите.
Съветът отхвърли тази част от исканията на общината, свързана с разширяване на спортните съоръжения в други територии от парка, извън границите на сега съществуващата туристическа зона.
Караджова съобщи, че има забележки в исканията на община Банско, които трябва да бъдат коригирани. „Предложенията не са за застрояване, а са за това да може да изготви план, който да може да бъде подложен на оценка някога", допълни тя. Районът на Пирин около Банско е защитена територия и попада под егидата на ЮНЕСКО. Единственият кабинков лифт там бе изграден от "Юлен" АД.
Според еколозите концесионерът е "усвоил" много по-голяма територия от дадената му на концесия. Решението на Висшия експертен екологичен съвет се отнася до обособената туристическа зона в Пирин, която засяга около 2,2% от парка.
Планът ще бъде подложен и на обществено обсъждане, и на екологични оценки евентуално тогава да се строи втора въжена линия", заяви Нона Караджова, цитирана от „Фокус".
Тя обясни, че предложението за промяна в Плана за управление на парк "Пирин" изисква съгласуване с останалите министерства и още други процедурни изисквания, за да бъде внесено в Министерския съвет. Така че този въпрос остава за решение на следващото правителство, защото „никой няма намерение да прескача процедури".
Природозащитни организации обаче твърдят, че каквото и да е ново строителство е пряко унищожение на планината и грубо незачитане на НАТУРА 2000, поради което може да се стигне до санкции от Европейската комисия.