Служебното правителство създава междуведомствена работна група, която да изработи правила за публичност и управление на риска, свързан с управлението на паричните потоци на държавните предприятия и държавните дружества.
Според съобщението на пресслужбата на МС тя се създава по заповед на министър-председателя Марин Райков и целта й е да бъдат приети универсални указания на МС, които да бъдат спазвани от всички министри и всички държавни предприятия и държавни дружества, се казва още в съобщението.
Лично премиерът ще ръководи работата, а в състава й ще участват всички министри от служебния кабинет, чиито ресори са свързани с управлението на държавни предприятия, както и министърът на финансите Калин Христов.
До момента липсват публични данни от управлението на ГЕРБ колко средства, на кои държавни фирми и в кои банки са депозирани и начинът, по който са избрани именно тези трезори.
При публикуването на доклада на "Фич" за рейтинг на Българския енергиен холдинг (БЕХ) стана ясно, че най-малко 624 милиона лева към септември 2012 г. са в КТБ, съобщи Dnevnik.bg.
Международната агенция отчете като риск "слабата диверсификация" на паричните средства на холдинга - 87% в една банка. БЕХ запази мълчание, но запази намеренията си да търси заем за поне 500 млн. лева.
КТБ беше предпочетена като обслужваща държавните предприятия банка още по времето на управлението на тройната коалиция, а практиката не беше нарушена и в мандата на ГЕРБ.
Мажоритарният собственик на КТБ Цветан Василев заедно с бившата шефка на тотализатора при НДСВ Ирена Кръстева и синът й - бившият депутат от ДПС и настоящ следовател от НСлС Делян Пеевски, създадоха схема, по която за няколко години придобиха значителна част от медиите у нас (национални и регионални вестници, тв канали, сайтове), разпространителски фирми и цифровото разпространение.
Част от сделките бяха кредитирани от КТБ или в най-общ смисъл с помощта на депозитите на държавните фирми една икономическа група придоби не само медиен монопол, но и разшири инвестициите си във всякакви икономически сфери.
Министерството на финансите разработи правила за избор на доставчиците на финансови услуги за предприятия с над 50% държавно участие още през 2010 г., но те не проработиха и държавните фирми избират обслужващите си банки без търг.