По-малко от 30 страни се нареждат след България по индекс на щастието (Happy Planet Index), изготвен британския научен институт New Economic Foundation. След нас са държави като Камерун, Нигерия и Сенегал, но и Люксембург, Македония и Южна Африка.
България се нарежда на 123-то място сред 151 страни по HPI, който не се изчислява въз основа на брутния вътрешен продукт или средния доход, а по фактори и критерии като субективната удовлетвореност, очакваната продължителност на живота и равнището на енергопотребление. Целта на списъка е да покаже, че равнището на благосъстояние не е непременно свързано с високото ниво на потребление на ресурси, подчертават експертите.
Изследването насочва вниманието към принципи, показващи как може да се постигне по-щастлив и дълъг живот, по начин, опазващ околната среда. Индексът за щастието разкрива и кои държави най-ефикасно не само осигуряват добър живот на гражданите си, но гарантират това и на бъдещите поколения.
За сравнение САЩ - е на 105-о място, а Русия е една позиция преди нас на 122. На последно място е Ботсуана.
В челната тройка на най-щастливите държави тази година са Коста Рика, Виетнам и Колумбия, като в топ 10 има най-вече латиноамерикански страни. Виетнам, който при първото изчисляване на индекса на щастието през 2006 г., беше 12-и, сега е единствената страна от Югоизточна Азия в първата десетка.
Сред съседите му Индонезия е на 14-о място, Тайланд на 20-о, Филипините на 25-о, а индустриално развитият Сингапур е едва 90-и.
Най-високо класиралата се западноевропейска държава е Норвегия - 29-а, след Нова Зеландия, която е на 28-о място.
Третият глобален доклад за индекса на щастието разкрива, че продължаваме да живеем на една до голяма степен "нещастна планета", посочват авторите.