Германският канцлер Ангела Меркел и френският президент Никола Саркози обмислят създаването на нов пакт за стабилност, който ще се ограничава до няколко страни от еврозоната, cъобщава германският вестник "Велт ам зонтаг".
Според изданието, което се позовава на правителствени източници, двамата лидери искат създаването и прилагането възможно най-бързо на нов пак за стабилност между Франция и Германия и още няколко страни от еврозоната по модела на шенгенското законодателство.
Париж и Берлин ще направят предложението идната седмица, преди срещата на върха на ЕС на 9 декември. Двете страни искат в Пакта за стабилност да влезе и Италия.
Според публикацията планът съдържа серия от двустранни споразумения и е много по-бърз за реализиране от тромавата процедура по подготовка, внасяне и одобряване на поправки в Лисабонския договор - основополагащият документ на ЕС.
"Велт ам Зонтаг" посочва, че прилагането на новия Пакт за стабилност на еврото може да започне още от началото на 2012 г. Едва след това ще последва процедурата за промяна в Лисабонския договор.
В споразумението ще има много по-строги правила за допустимия национален дефицит на всяка от 17-те страни, използваща единната европейска валута, и по-широки права за външен контрол над националните бюджети.
Европейската централна банка ще започне да играе много по-активна роля в борбата с кризата. Институцията е независима и правителствата в еврозоната не могат да й нареждат какво да прави, но на всички е ясно какви са очакванията към ЕЦБ, пише "Велт ам Зонтаг".
"На базата на тези мерки би трябвало в ЕЦБ да има мнозинство за предприемане на по-силна интервенция на капиталовите пазари", се казва в статията. В нея се цитира централен банкер, който казва: "Ако политиците могат да се споразумеят за всеобхватни мерки, ЕЦБ ще помогне".
Други негови колеги обаче продължават да пазят независимостта на банката и се опасяват, че нейна намеса на паричния и на дълговия пазари ще съсипе изтъняващото доверие на инвеститорите към еврото.
Планът още не е финализиран, но от сега е ясно, че в него ще залегне принципът от Лисабонския договор той да влезе в сила, когато поне 9 от 27-те страни в ЕС имат споразумение, пише "Уолстрийт джърнъл". Така не се налага събирането на пълно единодушие на 27 държави, необходимо за промяната на основополагащия договор на целия съюз.
Одобряването на поправки в Лисабонския договор - ако изобщо се приеме от всички в съюза - е сложна процедура, защото в едни държави това става от парламента, докато в други е нужен референдум.