Споразумението за партньорство между България и Европейския съюз в програмния период 2014-2020 г. беше подписано днес в Брюксел.
ЕК одобрява разпределението на малко над 10 млрд. евро за България от петте европейски структурни и инвестиционни фондове - и специално разпределените средства за Инициативата за младежка заетост.
Подписаното днес споразумение дава възможност за усвояване на 7,6 млрд. евро в проекти по политиката на сближаване, 2,3 млрд. евро за селскостопанско развитие и 88 млн. евро за рибарския и морския сектор.
"Днес приехме важен, стратегически инвестиционен план, който извежда България на пътя към заетост и растеж за следващите 10 години. Съгласно новата политика на сближаване нашите инвестиции трябва да бъдат стратегически: насочени към реалната икономика, устойчивия растеж и хората", заявява в своя коментар по повод споразумението комисарят на ЕС по въпросите на регионалната политика Йоханес Хаан.
"В периода 2014 - 2020 г. на разположение на страната ще бъдат около 1,5 млрд. евро от Европейския социален фонд - това е увеличение с 20% спрямо предишния период. Много се радвам, че България реши 30% от средствата по структурните фондове да бъдат за Европейския социален фонд", казва комисарят по социалните въпроси Ласло Андор.
Край на дългите преговори
Споразумението за партньорство е националният стратегически документ, очертаващ рамката за управлението на структурните и инвестиционните фондове на ЕС в България през програмния период 2014-2020 г.
Това се случва в първия работен ден на служебното правителство, което си постави за цел да приключи преговорите за разпределението на еврофондовете през следващите 7 години.
Работата по споразумението беше започната още по време на мандата на Томислав Дончев в кабинета на ГЕРБ. По преговорите с ЕК работи и Зинаида Златанова като вицепремиер по европейските средства в правителството на Пламен Орешарски.
Политическите сили одобриха 8 приоритета за еврофондовете в началото на годината, когато президентът Росен Плевнелиев организира Консултативен съвет за национална сигурност.