С гласовете на ГЕРБ и "Атака" парламентът одобри днес третия здравен министър - д-р Стефан Константинов. БСП, ДПС и депутатите от РЗС гласуваха против, от Синята коалиция се въздържаха, както бяха обявили по-рано - въпреки че Константинов е бивш член на ДСБ. Мотивът на десните е за "въздържанието" им по кандидатурата е, че не са чули концепцията на гинеколога от Кюстендил за реформите в здравеопазването и няма отново да дават доверието си в аванс.
44-годишният акушер-гинеколог досега беше заместник-председател на Българския лекарски съюз и член на Съвета на директорите на болница "Никола Василев" в Кюстендил.
Д-р Стефан Константинов обяви пред парламента, че най-спорните моменти от здравната реформа тепърва ще бъдат подложени на дебат. Преди днешното гласуване, той обяви някои мерки, като посочи, че ще има дебат по въпроса с доплащането, довел до скоростното отстраняване на Анна Мария Борисова миналата седмица.
Достъп до специалист - без направление от джипито
На първо време се предлага пациентът да има директен достъп до специалист без да минава през семейния лекар, като си плати за това. За доплащането в болниците Константинов предлага решение - някъде с доплащане, някъде - не.
Предложението му е в болници от национално значение да няма копеймънт. Но това означава, че на тези лечебни заеведения ще се осигури финансиране за качествено лечение и ще се гарантира на всеки пациент безпроблемен достъп. Тези болници ще се избират на база преминали болни, техника, специалисти, но не на база собствеността - държавна или общинска. Става въпрос за 120 болници.
За останалите - ами просто ще действа пазарният принцип, както обяснява Константинов. "На пазарен принцип останалите лечебни заведения ще намерят своето място. Тези, в които се доплаща, ще оцелеят, тези, в които не - ще отпаднат". По думите му броят на университетските болници трябва да се "оптимизира" - сиреч, намали.
Паралелно ще се въведе новото остойностяване на клиничните пътеки и през 2012 г. ще започне преминаването към друг механизъм на финансиране - диагностично свързаните групи.
Без 24-часово разположение на джипитата
Ще се работи и за въвеждането на допълнителните здравноосигурителни фондове.
Новият здравен министър предлага да отпадне изискването за 24-часовото разположение на личните лекари, което е повод за недоволство. То ще бъде заместено със специални центрове, които ще поемат пациентите през нощта и в почивните дни.
Освен това ще се работи за развитието на груповите практики, проекти за които ще кандидатстват за европейско финансиране. Предлага се още изборът на екип да се регламентира с пределни цени.
По отношение на електронната здравна карта Константинов заяви, че има два варианта - тя да регистрира само присъствието на пациента, което е по-евтино и лесно, но не гарантира висок контрол, или да е и здравно досие на пациента.
Здравният министър смята към НЗОК да преминат лекарствата за онкоболни, пациенти на хемодиализа, болни от СПИН и др., за които сега средствата се отпускат от здравното министерство.
Друго предложение е времето за специализация да се зачита за трудов стаж.
Константинов предлага изравняване на потребителската такса за всички категории лица - 2.40 лева. Сега пенсионерите плащат само левче по решение на предходните управляващи. Разликата би трябвало да се доплаща от бюджета на здравното министерство. Поради липсата на средства обаче джипитата не са получили и лев от тези пари от началото на годината досега.
"Здравеопазването е надпартийна сфера. В случай че ме изберете за високия и трънлив пост на здравен министър, обещавам да изслушам всяка критика и предложение", обеща новият министър на депутатите.
Д-р Константинов съобщи, че ще има промени в екипа на Министерство на здравеопазването. Някои хора ще си отидат, други ще дойдат, заяви той във връзка със заместник-министрите. "Виждам, че средната продължителност на този пост е няколко месеца. Разбира се, ако не се справя, ще си тръгна", заяви той.
Един от проблемите на предшественика му Анна-Мария Борисова беше, че не й позволиха да си избере свой екип, а й спуснаха заместници, които тя дори не познаваше.