Президентите на САЩ и Русия - Барак Обама и Владимир Путин, обсъдиха по телефона ситуацията в Украйна, но стигнаха само до взаимни призиви и тревоги. Обама поиска от Путин да изтегли войските и специалните части, струпани по границата с Украйна. Западните служби преброиха около 30 000 военни и интензивно позициониране в тила на Киев през последната седмица.
Русия отрича опасенията за военно нахлуване в Украйна, което западните разузнавачи обясняват с осигуряване на териториален анклав до Крим. Автономният полуостров изрази желание да стане част от Русия с местен референдум, а анексирането му от страна на Москва породи силен международен отпор.
Обама е настоял пред Путин, че страната му иска дипломатически изход от нажежената ситуация, но само ако руската армия се изтегли от границата.
Той предлага и изтегляне на руските военни от Крим, които са без опознавателни знаци, както и международна защита за рускоговорящото население на стратегическия полуостров.Американският лидер е поискал от Путин „конкретен писмен отговор" на предложенията на САЩ.
Путин, чиято е инициативата за едночасовия разговор, обаче е по-загрижен за екстремистите и неонационалистите в Киев. Руският лидер е притеснен, че екстремисти безнаказано сплашват мирни граждани, властови структури и органи на реда в различни региони и в Киев.
Руският президент изразява загриженост и за „ефективната блокада" на Приднестровието в Молдова, където също има силни настроения за присъединяване към властта на Москва.
Предвижда се руският външен министър Сергей Лавров и американският държавен секретар Джон Кери да се срещнат и да обсъдят следващите стъпки, съобщиха от Белия дом.
По-рано Путин увери генералния секретар на ООН Бан Ки-мун, че няма да воюва с Украйна. Същото потвърди и първият му дипломат Сергей Лавров.