Връчват ни сметката за Бургас-Александруполис

Русия ще изчисли разходите по проекта за строителството на петролопровода Бургас-Александруполис и ще ги представи за погасяване на българската страна, която по-рано заяви, че прекратява участието си в проекта. Това съобщи пред журналисти руският министър на енергетиката Сергей Шматко, цитиран от РИА Новости и "Фокус".

Строежът на тръбата е с давност от миналия век. Де факто тя беше включена като един  от трите проекта в т.нар. Голям шлем - наред с АЕЦ "Белене" и газопровода "Южен поток", за който се споразумяха през януари 2008 г. президентите на България и Русия Георги Първанов и Владимир Путин.

До момента нито един от трите проекта не е стартирал. От есента на 2008-а строителството на Втората атомна се отлага благодарение на непрекъснати анекси, подписвани между НЕК и руската страна. До края на март тече 14-ият пореден.

"Ще бъде направена правна оценка (на действията на България). Ще бъде извършена инвентаризация на разходите, които стопанските субекти са извършили в тази връзка. Без съмнение, в съответствие с действащите процедури те ще бъдат предявени на българската страна за погасяване", подчерта министърът. 

България вече обяви, че прекратява участието си в проекта за строителството на трансбалканския петролопровод Бургас-Александруполис, след като го определи като икономически неизгоден.

В края на ноември дългът на страната ни по проекта беше 6.2 милиона евро. Заради ангажиментите по договора ще се увеличи капиталът на българския акционер в Международната проектна компания - "Проектна компания нефтопровод Бургас-Александруполис - БГ" ЕАД с 12.8 млн. лева, съобщиха от Министерския съвет, предаде Dir.bg.

Това са вноски, които сме дължали за 2009, 2010 и 2011 г. и досега не сме плащали. Според БСП обаче Гърция и Русия могат да поискат компенсации, които могат да достигнат до $1 млрд.

Бойко Борисов: И един лев няма да платим!

Моите уважения към господин Шматко, пожелавам му весела Коледа и честита Нова година. Един лев няма да вземат за "Бургас - Александруполис". Това заяви в Русе премиерът Бойко Борисов по повод изявлението на руския енергиен министър.

По Коледа министърът на икономиката Трайчо Трайков заяви, че оттеглянето на България от проекта няма да навреди на газовите преговори с Русия, защото тези разговори били изцяло на търговска основа. До момента, въпреки предварително обявеното от Трайков, че ще имаме нови договори за доставки на газ до лятото, такива още няма. Практика на Москва е да използва цените на горивото за натиск при други свои искания. България е на почти сто процента зависима от доставките на синьо гориво от Русия.

Шматко: АЕЦ "Белене" е в стагнация!

Проектът за строителството на българската АЕЦ "Белене" се намира в стадий на стагнация и в близките месеци няма перспективи за активизирането му, заяви още Сергей Шматко.

"Белене" е в стагнация. Много ми е жалко да говоря за това, но в близките месеци не виждам перспективи за възобновяване на динамичния преговорен процес и на процеса, свързан с реализацията на нашите споразумения и договорености", посочи той.

Все още не е ясно какво ще е финансирането на АЕЦ "Белене", нито пък оценката дали е икономически изгоден, с която вече трябваше да е готова британската банка HSBC, която консултира България във връзка със строителството на АЕЦ "Белене". Нейната оценка първоначално беше обещана в края на септември, после - до края на ноември, но вече идва краят на 2011 г., а оценката рентабилен ли е проектът или не още не е огласена. Независимо от по-ранни съобщения, че банката се намира във финалния стадий на икономическия анализ на проекта, пуснати през ноември.

Руският енергиен министър подчерта, че българската страна не може просто да напусне проекта, както в случая с петролопровода Бургас-Александруполис, от който София официално се отказа.

Новините

Най-четените