Това, което направи Бойко Борисов с обществото в България много прилича на онова, което навремето направи неговият вожд и учител Тодор Живков, заявява в интервю за БГНЕС журналистът Александър Андреев, главен редактор на българската секция на радио "Дойче веле".
"Той много хитро успя да раздели обществото на малцинствена интелигенция и елити, които вече нямат никакви канали за въздействие и никаква възможност техните съобщения да достигнат до масата. И онова, което по времето на Живков беше работническо-селска класа, сега просто е останалата част от населението, които си го харесват и не желаят да прекарат един ден без него.
Това е изключително хитро разделяне на обществото на един незначителен елит от интелигенти, хора на умствения труд и на останалата част, между които почти вече няма комуникация", казва Андреев.
Според журналиста това са манипулации, които във всякаква обществена система могат да се случат. "Подобни неща правят и Уго Чавес, Фидел Кастро, Лукашенко в Беларус. Някои свеждат това до популизъм. В някакъв смисъл това е и популизъм. За мен откритието по повод този "Ден без Бойко Борисов" е именно много умелото и невидимо разделяне на обществото на тънък елит и на мнозинство, което не иска и не харесва този елит. Освен това нали Борисов казва, че има своя социология и тази негова социология еднозначно трябва да му говори: "Тези хора, широките народни маси, работниците и селяните, те харесват. Онези единици, които се правят на интелектуалци и интелигенти, те не те харесват". Не случайно той си взе за министър на културата квинтесенцията на некултурното нещо в лицето на Вежди Рашидов, а това е единствената позиция, на която е необходимо да има човек, прочел книги, който има някаква представа от култура".
Според Андреев противодействието на това ще става бавно. "Става дума за образование, за равнището на учителския труд, учителската квалификация, какви хора, излизат от училищата, какво им се предлага по медиите. За една седмица излязоха два нови булевардни вестника. Малкото сериозни български медии почти креят. Изправя ми се косата от онова, което децата чуват в училище. Забелязвам едно непрекъснато помпане на съвършено нелеп патриотизъм и национализъм, но това е една от последните опори, оставащи на хора в много несигурно положение.
Отново се оказва, че Александър Македонски е едва ли не българин, Потопът се е случил едва ли не пред вратата на България, непрекъснато се откриват някакви чутовни факти, които затвърждават величието на български народ. Докато в училищата не започне да се учи по една по-нормална програма, престане да се помпа този национализъм, докато учителите не започнат да отварят очите на децата, че има и друг свят и че няма нужда да се взираме в пъпа си и да не знаем какво се случва навън. Процесът трябва да е много бавен и мъчителен, докато хората стигнат до извода, че министър-председатели като Бойко Борисов едва ли са най-добрият възможен избор на една нация", твърди журналистът.
В един от големите германски вестници имаше публикация за присъдата на братя Галеви. От дни наред нищо не се е появявало за България, а онова, което те забелязват веднага, е това нещо т.е знае се, че в България има проблеми със съдебната система и се упражнява натиск. Целият този комплекс може да доведе до там, че поне съдиите да придобият малко повече авторитет и независимост. Моята гледна точка е, че заразата на корупционните проблеми е в брънките от МВР през следствието и прокуратурата и че често пъти при съдиите попадат дела, които няма какво друго да правиш, ако си честен и спазваш закона, освен да ги върнеш.
Какво удоволствие е да се прочете този текст....слава Богу, че все още има трезви, мислещи хора! Респект към автора!
Нашите политици в момента са заложници на световната финансова система. Това наследство, което получават - да сме роби на банките, може да се откаже само с много финтове, а Премиера е футболист.
Стига с тия банки, де! Единствената сигурна защита от финансовите институции е дълбоко залегналата културна идея да не харчиш преди да си спечелил иначе, каквото и да направиш някой ще запълни вакуума на търсенето. Ако пък стигнеш по-далече (както някои искат) да възложиш на 3-то лице (държавата например) да ограничава изкушенията предлагани ти от дявол превръщаш ангела си пазител в гявол.
Много нискокачествена статия сте цитирали. Каква ”работническо селската класа”, какви ”елити”, каква ”малцинствена интелигенция”, какви 5 лева? За Борисов гласува охранителния бизнес, който за позора ни пред Европа стана с най голям дял в сегашната българската икономика от числено 150 000 охранители + техните семейства, +400 000 купени цигански гласа= общо 27% от гласувалите избиратели, а останалите 13 % бяха подарени на ГЕРБ от ”мъртвите души” във списъка от БСП и ДПС които владееха ЦИК. Известно е, че коментаторите на българската редакция на ”Дойче Веле” са плоски СДСари, понеже СДС успя в навечерието на демокрацията да я купи, използвайки оказаното ни ”доверие” на нейните предишни западни собственици, че България е ”станала демократична страна с демократично мислене” за една нощ и половина. СДС е партията, която е бълвала най- голяма дезинформация за обществото и то съзнателно! Д-р Георги Чакъров
Ще си позволя да прокоментирам интервюто на уважавания от мен журналист г-н Александър Андреев относно политиката и методите на премиера ББ в горния материал. Преди всичко разделението в обществото съществува откакто съществува и самото общество. Хората се групират по интереси, по професии, по предпочитания, по душевна нагласа и по хиляди други причини.Много трудно е да промениш тяхната принадлежност без революционни процеси. По-логично е да се приеме, че истинският водач-политик е съпричастен към най-мощната група и затова става неин представител и, евентуално, ръководител на цялата общност. Такъв е случаят с премиера г-н ББ. Елитът, към който несъмнено се причислява и г-н Андреев, има право да критикува деянията на всеки властник, но това не значи, че ще отричаш въпреки успехите, всеки, който не е от елита! Относно образователната система съм съгласен с всички негови забележки за плачевните резултати от нея, но мисля, че патриотичното възпитание не значи непременно ксенофобия и шовинизъм-ние страдаме от прекалено самоподценяване и малко повече твърдост при защита на националните интереси е задължителна. За съдебната система г-н Андреев явно е на страната на съдиите, но той вероятно не знае, че тяхните възнаграждения се равняват с тези на министрите. И че благодарение на своята компетентност те пренебрегват явни закононарушения заради дребни пропуски на все още млади и неопитни следователи- а това е удар на доверието в системата! Общо взето, г-н Андреев пъха ръката си в самата рана на обществото, но за съжаление той не дава никакви насоки за изправяне. За подозрителния читател той чисто и просто настоява за промяна на статуквото засега - а после??