"Големият кошмар на правителството", както премиерът Борисов нарече заема от 250 млн. евро от БНП Париба, не изчезва, но се отлага за догодина.
Министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев обяви днес, че е постигнато споразумение да се удължи с година срокът за връщане на кредита към френската банка, теглен по време на тройната коалиция за старта на АЕЦ "Белене". Парите трябваше да се платят в края на май, а проектът за втора атомна у нас беше прекратен. Според публикации в медиите преди време трезорът, който изпитва затруднения заради кризата в еврозоната, не е искал разсрочване, а заемът е синдикиран от две други банки.
Наскоро лидерът на ДСБ Иван Костов предупреди, че срещу кредита е запожена електропреносната мрежа на държавата и тя може да стане собственост на френската банка, ако заемът не бъде върнат. Министър Добрев дори лансира идеята да бъде пуснат облигационен заем от НЕК, за да се намерят парите.
Част от заема ще бъде платен с кредит от Българския енергиен холдинг към НЕК, каза днес Добрев. Под шапката на така и неразформирования от времето на Румен Овчаров холдинг са всички държавни енергийни компании, включително и НЕК.
Кредитът ще е между 50-70 млн. евро. Най-вероятно сумата ще 50 млн. евро, защото и НЕК има свободни средства, които ще бъдат използвани, за да се върне част от този кредит, а срокът за останалата сума ще бъде удължен с година, обясни икономическият министър. Договорката е факт, решенията са взети от бордовете на НЕК и на БЕХ.
Все още се изчислява сумата, която се дължи от Националната електрическа компания за готовия реактор за АЕЦ "Белене", който се очаква да е седми реактор на АЕЦ "Козлодуй". Сумата не е голяма, не очакваме да има особени проблеми, каза министърът, но не я назова.
Няма твърд срок, в който трябва да платим задълженията, в момента, в който се изясни дължимата сума, тя ще бъде заплатена, увери той. Според Добрев, има всякакви варианти за съдбата на този реактор, но вече се върви в посока регистриране на проектна компания за седми блок на АЕЦ "Козлодуй".