Арести в Китай заради корупция за половин милиард долара

Китай официално потвърди за обвиненията в корупция срещу англо-американско семейство, замесено в случая с подкупите на GlaxoSmithKline (GSK).

До момента бяха обвинени няколко китайски служители на компанията.

През юли т.г. китайската полиция обвини GSK, че е прехвърлила 3 милиарда юана ($488 милиона) чрез консултантски компании и над 700 туристически агенции, чрез които е подкупвала лекари и политици, за да повиши цените и да увеличи продажбите на лекарствата си. Практиката е от 2007-а насам, а в някои случаи подкупите са били дори чрез сексуални услуги.

Първоначално от британската компания отхвърлиха обвиненията, но по-късно признаха за подкупи и нарушаване на някои данъчни закони.

В изявление на правителствената агенция Синхуа се казва, че Питър Хъмфри и съпругата Ю Юйнгзенг, които управляват частната детективска фирма ChinaWhys, са били задържани през юли по обвинения в незаконна търговия с лична информация за китайски граждани.

Според Синхуа изготвяните от агенцията доклади са включвали информация, която нарушава личните права на китайските граждани. Според ChinaWhys услугите й за корпоративни клиенти са включвали скрининг на потенциални служители и бизнес партньори.

За ареста на двойката по-рано съобщи и британското посолство в Пекин.

Семейството е работило с няколко фармацевтични компании, включително GSK, според източници на агенция Reuters, където Хъмфри, който е британец, е работил като журналист в периода 1980-1990 г.

На уебсайта на ChinaWhys пише, че той е специалист по рисков мениджмънт и корпоративен детектив от 14 години.

Хъмфри и съпругата му американка Ю, са били арестувани на 10 юли в хода на полицейското разследване срещу GSK.

Обикновено в Китай арестът означава, че полицията смята, че разполага с достатъчно доказателства, за да изправи задържаните пред съда. Арестът може да продължи със седмици, а по-късно арестуваните да бъдат освободени, без да бъдат повдигнати обвинения.

GlaxoSmithKline е една от серията чуждестранни фирми, опериращи във втората световна икономика, срещу които текат подобни разследвания.

Новините

Най-четените