Върховната касационна прокуратура съобщи, че откритите бюлетини в печатница "Мултипринт" в Костинброд не са технологичен брак.
От печатницата твърдят, че са негодни и са отпадък, който, по силата на обществената поръчка, са длъжни да съхраняват в складове на предприятието.
350-те хиляди бюлетини, открити по подаден сигнал в печатницата в Костинброд, и които са извън необходимата бройка за парламентарния вот, не са технологичен брак. Това съобщиха от Върховната касационна прокуратура.
Освен тях, в печатницата са намерени и четири палети технологичен брак, които са в съвсем друго състояние - смачкани, скъсани и с размазано мастило, както ги описаха служителите на "Мултипринт", предаде bTV. Те не са опаковани и готови за изнасяне.
Прокуратурата потвърди формулировката на съобщението си от вчера - намерените вчера палети са били опаковани в найлони и готови за изнасяне. Записите от видеокамерите в печатницата са иззети и предстои разпит на работещите там.
Образуваното досъдебно производство е за престъпление по служба, но името на отговорното лице няма да бъде споменато до приключване на детайлния оглед, който ще започне утре. Експертизата на бюлетините е поверена на печатницата на Българската народна банка (БНБ).
Според българското законодателство, ако клаузите на договора за отпечатването на бюлетините не са спазени, отговорност носи министър-председателят. Тази отговорност не свършва на 8 май, когато е приключило отпечатването на бюлетините, допълниха още от прокуратурата, опровергавайки твърденията на Марин Райков.
По-рано днес президентът Росен Плевнелиев каза, че прокуратурата е подала малко информация за откритите вчера бюлетини извън държавната поръчка в печатницата в Костинброд.
Според държавния глава случаят не дава основания за свикване на Консултативния съвет по национална сигурност. Дали има, или няма сценарии за дестабилизация на страната и за отслабване на демократичните институции, те нямат никакъв шанс, ако народът излезе и гласува, заяви президентът и увери, че няма да допусне някой друг да решава вместо българския народ.
Премиерът Марин Райков пък запита ЦИК дали е спазен денят за размисъл, тъй като според него има нарушение на закона. Райков определи политическите реакции по случая в Костинброд като истерични.
Разследването продължава и заради изборите на 12 май прокуратурата ще предостави допълнителна информация през следващата седмица.