Русия си плаща за Крим. Минус $70 млрд. засега

Русия очаква инвеститорите да изтеглят $70 млрд. (£42 млрд.) от страната за първите три месеца на годината.

Това е знак, че инвеститорите стават нервни заради санкциите, наложени на Русия от ЕС и САЩ заради размириците в Украйна и анексирането на Крим.

Пред журналисти, зам.-министърът на икономиката Андрей Клепач, предупреди за стагниран растеж и увеличаване на инфлацията.

Той прогнозира, че икономическият растеж за първото тримесечие ще е "около нула".

Руската икономика отбеляза ръст от 1.3% за 2013 г., но Клепач заяви, че все още е рано да се говори за възстановяване от стагнацията.

Няма да има рецесия, но има проблем със стагнацията, добави той. За съжаление, спадът на инвестициите продължава, не съм готов да кажа колко още ще продължи, заяви руският зам.-министър.

Руското министерство на икономиката прогнозира, че около $65-70 млрд. ще бъдат изтеглени от страната за първото тримесечие, но Клепач смята, че цифрата ще е по-близо до седемдесет милиарда.

Това е сериозно увеличение спрямо 2013 г., когато за цялата година отливът на инвестиции беше 63 млрд. долара.

Според Клепач санкциите, наложени от САЩ и ЕС, имат своето въздействие, но "влошаването на отношенията в международен план е значително по-негативен фактор за икономически растеж и съответно влияе на изтичането на капитали".

Германия изтегля капитали

Германски фирми са започнали изтегляне на капиталите си от Русия в очакване на икономически санкции. Това е една от причините за падането на курса на рублата и силното обезценяване на руските акции, предаде за БНР кореспондентът на "24 часа" в Германия Капка Тодорова.

Според анализ на една от големите световни компании за икономическо наблюдение и оценки Кей Пи Ем Джи все повече големи германски предприятия изтеглят краткосрочните си инвестиции и печалбите си от Русия. Официално все още фирмите призовават за дипломатическо решение на кризата, но е факт, че отдавна се подготвят за изостряне на отношенията между Запада и Москва.

Фирмите, които сега се изтеглят, ще се върнат трудно обратно на руския пазар, казват от Кей Пи Ем Джи.

Германия е инвестирала над 20 милиарда в Русия през последните години. 350 000 работни места зависят от бизнеса с руската страна. Русия има приходи от по $100 млн. дневно от продажба на газ в ЕС.

#1 sim4o 27.03.2014 в 17:51:18

И САЩ си плащат за анексирането на Пуерто Рико ... до сега, островът е нетен консуматор на федерални дотации, а не донор в бюджета. Така стоят донякъде нещата и с анексираните Невада , Аризона и Ню Мексико! Същото е и в ЕС - Германия, заради анексираната Саксония-Анхалт и другите Източни земи, до сега е платила най-малко 450 милиарда! Евро! Въпреки това- едва ли има човек , сред немския народ, който да смее да се изкаже против Анексията и разширяването на изток! Даже Хелмут Кол, човекът който я осъществи и положи големи усилия, е разглеждан най-малкото като "Голям политик на Германия"! Много го титолуват и като "Велик".. Та така ..я да гледаме ние, евроатлантиците Германия и да се кахърим и да и съчувстваме искрени , заради нейните борчове покрай анексията, а руснаците - да си се оправят!

Новините

Най-четените