Снимки от масови убийства в Сирия преди Женева-2

Генералният секретар на ООН оттегли поканата си към Иран да се включи в мирните преговори за приключване на гражданската война в Сирия, съобщи "Ал Джазира". Бан Ки-мун коментира, че е "дълбоко разочарован" от по-ранните коментари на Техеран, че ще участва в конференцията "Женева-2", но без да се придържа към пътната карта за политически преход, приета преди 2 години.

Самата покана към Иран, който е най-големият регионален съюзник на президента Башар ал-Асад, беше приета като изненада от САЩ и останалите западни съюзници. „Позицията на Техеран не беше това, което генералният секретар очакваше да чуе", коментира говорителят на ООН Мартин Несирки, който добави, че организацията е била в непрекъснат контакт с американските и руските представители през почивните дни.

По думите му иранците първоначално са показали, че разбират с какво е обвързана поканата им за участие във форума, но след това ислямската република е променила тотално позицията си.

"Цял свят знае, че без Иран шансовете за истинско разрешаване на кризата в Сирия не са особено големи", коментира заместник-министърът на външните работи Абас Арагчи на въпрос на държавната телевизия.

Руският външен министър Сергей Лавров коментира, че решението на ООН е грешка, но не може да се определи като катастрофално. По-рано той посочи, че би било лицемерно да не бъде поканен Иран при положение, че в конференцията участие ще вземат страни като Япония, Австралия и Южна Африка.

САЩ, от своя страна, изразиха надежда, че сега всички участници ще могат да насочат усилията си към решаването на основния въпрос - прекратяването на продължаващото вече 34 месеца насилие.

Поканата към Иран предизвика недоволството на сирийската светска опозиция. Според нейните представители, "Женева-2" с участието на Техеран би била само печелене на време за режима на Асад, който използва иранско оръжие и военни специалисти, за да се бори с бунтовниците и да тероризира цивилното население в градовете под техен контрол. Самият Башар ал-Асад също не показва особена склонност да се оттегли.

Институционализирана смърт

Представители на властта в Сирия може да бъдат обвинени във военни престъпления заради изнесени от дезертьор изображения, които документират убийствата на 11 000 затворници, пишат британските издания Guardian и Telegraph.

Източникът на информацията е фотограф, който работел за военната полиция. По думите на мъжа, от март 2011 г. до август 2013 г. убитите по затворите били откарвани във военна болница, заедно с лекар и съдия. Фотографът заснемал телата по две причини - за да може да се оформи смъртен акт с причина за кончината "инфаркт" или "дихателни проблеми" без близките да видят тялото (и така да разберат истинската причина за смъртта) и, освен това, да се докаже, че екзекуцията е била изпълнена. Понякога идвали по 50 тела дневно.

Дезертьорът успял да изнесе от Сирия 55 000 снимки на общо около 11 000 загинали. Изображенията показват млади мъже със следи от насилие, електрошок, извадени очи и други. Информацията е била предадена на опозиционното Сирийско национално движение, което е спонсорирано от Катар.

По нея доклад са подхотвили трима изявени правозащитници - бившите прокурори от трибуналите за военни престъпления в Сиера Леоне и Югославия сър Джефри Найс, сър Десмънд де Силва и проф. Дейвид Крейн. Той е бил поръчан от лондонска кантора, която работи за Катар и моментът на публикуването му явно е добре планиран, за да съвпадне с конференцията "Женева-2".

Организации като Human Rights Watch коментираха, че показаното демонстрира колко малко сме знаели до този момент за зверствата на режима в Дамаск, стига снимките на сирийския фотограф да са автентични.

Новините

Най-четените