Съпругата на Сретен Йосич-Йоца Амстердам е била експулсирана от България, съобщава сръбското онлай издание "Телеграф", цитирано от "Фокус". Според изданието Вера Милосавлевич е била експулсирана от България като заплаха за националната сигурност.
На Милосавлевич й бил взет и българският паспорт и е била обявена за персона нон грата през следващите 10 години. Причина за това била присъдата на съпруга й Сретен Йосич за подстрекаване на убийството на Горан Марянович - Гокси и останалите дела, които се водят срещу него.
Милосавлевич е имала български паспорт, получен по времето, когато вицепрезидент е бил Ангел Марин. Първоначално се е смятало, че е получила паспорт благодарение на вдовицата на Милчо Бонев-Бай Миле - Силвия Пангалова.
Истинската причина обаче било това, че съпругата на Йоца Амстердам била представена като енергиен експерт и е работела във фирма на Христо Ковачки. Така е получила работна виза, а след това и паспорт, посочва изданието. Милосавлевич е била уволнена от фирмата.
"Телеграф" коментира, че Сретен Йосич и Христо Ковачки са инвестирали в Сърбия около 150 млн. евро за приватизация на редица компании.
48-годишният Йосич се намира в ареста в Белград. Срещу него е повдигнато обвинение и за участие в убийството на хърватския разследващ журналист Иво Пуканич.
Йосич, който се смята за най-големия балкански наркотрафикант, е живял и в София. По време на съдебния процес той каза, че в България е бил в безопасност, защото са го закривали спецслужбите.
Свидетели и обстоятелства
През 2009 г. Бойко Борисов - тогава още кмет на София и неформален лидер на ГЕРБ, беше призован като свидетел по делото срещу Сретен Йосич в Белград. Това стана ясно след заседанието на временната анкетна комисия за изясняване на обстоятелствата по престоя в Република България на наркотрафиканта.
Така и не стана ясно дали Борисов е дал свидетелски показания по време на визитата си в Сърбия, вече като министър-председател, в края на април 2010 г.
През април 2009 г. Йосич заявил пред съда в Белград: "В България се е чувствах сигурно, защото бях под защитата на разузнавателния сектор, на Бойко Борисов, който по-късно стана кмет на София и на Николай Гигов, собственик на футболния клуб "Локомотив".
По думите му с Гигов бил легален търговец на оръжие, и с него го свързвал бизнес. "Малко чудно, но какво да се прави, такова беше сътрудничеството", казал той.
Йосич беше задържан в София на 20 юни 2002 г. при спецакция на НСБОП, когато главен секретар на МВР беше Бойко Борисов. През август беше екстрадиран в Холандия при невиждани мерки за сигурност. Между 1998 и 2002 г. той е влизал в България многократно, използвайки различни паспорти.
За делата на Марин
Марин е дал и българско гражданство на Елена Генадиевна Ершова, съпруга на Денис Ершов, който бе изгонен от България по времето на кабинета Костов заради "заплаха за националната сигурност".
Съпругата му получила гражданство по предложение на министъра на културата Стефан Данаилов по изричното искане на президента Георги Първанов, съобщи наскоро БГНЕС.