Кризата накара премиера Пламен Орешарски да смени икономическите си виждания, като фискалната политика за ограничения и затягане на коланите остава на заден план и вече е „втори фактор". Последното бе водещо при управлението на ГЕРБ и Симеон Дянков, но Орешарски смята за по-важно преструктурирането на икономиката.
Тоест - преквалификация, образование, подпомагане на малките и средни предприятия, намаляване на административната тежест и др. Ако ви звучи познато - подобни мерки бяха заложени в управленската програма на кабинета "Орешарски", която предстои да бъде прокарана през парламента за одобрение.
Пламен Орешарски участва в световния икономически форум в китайския град Далиен, където отбеляза, че във всички периоди на криза след 2000 г. в Европа доминира много силна препоръка за фискална рестрикция. Най-виден представител на това направление е Германия на Ангела Меркел.
Това се приема като ключов фактор за дългосрочна конкурентоспособност и създаване на устойчиво икономическо развитие, но вече не е достатъчно, изтъкна той.
„Моето виждане преди кризата беше, че стабилната фискална политика е най-важна в дългосрочен хоризонт, но сега смених мисленето си. За мен по-важно е преструктурирането и структурните мерки", коментира премиерът.
Световният икономически форум в Китай, известен още като "Летния Давос", е най-мащабната среща на бизнеса, която се провежда в Азия тази година.
Орешарски обсъди с президента по държавните въпроси на Huawei Technology Уанг Ченг Донг възможностите за разширяване на инвестициите на компанията в България.
Huawei обявиха, че обмислят създаването на регионален европейски център за изследвания и технологии в страната ни. Инвестициите на компанията извън Китай през миналата година възлизат на около 5 млрд. долара.
Вчера Орешарски се срещна и с най-богатия китаец Уан Дзиенлин и го покани да инвестира у нас.