Самоиронията краси Берлускони

Италианският премиер Силвио Берлускони се сравни с Аполон пред израелския си колега Бенямин Нетаняху, пишат италианските медии. Двамата министри се срещнаха вчера в Рим, за да обсъдят близкоизточния мирен процес, но Берлускони напомни и за "бунга-бунга" - прословутите секспартита в луксозните му къщи, заради които в момента е подсъдим.

Премиерите на Израел и Италия дадоха съвместна пресконференция в римското имение Вила Мадама на фона на картина, обрисуваща бог Аполон на планината Парнас, заобиколен от разголени нимфи. "Това е бунга-бунга от 1811 г.", пошегувал се Берлускони след като платното привлякло вниманието на Нетаняху и той поискал да разбере кой е художникът.

Все пак италианският премиер пояснил, че става дума за творба на Андреа Апиани от 1811 г., посветена на гръцката планина Парнас, смятана за обител на древногръцките музи, но шегата му продължила. Берлусони посочил Аполон от картината и заявил: "Този мъж съм аз!".

Накрая премиерът заявил, че самоиронията е фундаментално човешко качество.

Междувременно в Италия беше проведен референдум, в който беше отхвърлена законодателна инициатива, която касае т.нар. "законова пречка". Тя позволява на министрите да не се явяват на заседания по съдебни дела срещу тях, ако те съвпадат с техни правителствени ангажименти.

Мярката целеше да облагодетелства лично Силвио Берлускони, като му помогне да отлага четирите процеса, по които е обвиняем, твърдят неговите опоненти.

С референдум Италия каза "не" на ядрената енергетика

На референдума, в който са участвали над 90% от италианците, на Апенините казаха
"не" и на плановете за възраждане на ядрената енергетика и на закон за водните ресурси.

За първи път след 1995 г. избирателната активност надхвърли 57%, сочат неокончателните резултати. 51% бяха достатъчни, за да бъде признато гласуването за валидно.

Опозицията призова Берлускони да подаде оставка, мотивирайки се с това, че над 90 % процента от участниците в референдума са отхвърлили предложенията на неговото правителство.

Берлускони е явен привърженик на ядрената енергетика, а десноцентристките сили виждат в развиването й възможност Италия да намали енергийната си зависимост.

Повечето италианци, според допитванията, обаче са против изграждането на АЕЦ в земетръсната им държава, особено след ядрената криза в пострадалата японска АЕЦ "Фукушима". 

Референдумът в Италия идва след като Германия обяви решението си за прекратяване експлоатацията на всички атомни електроцентрали в страната до 2022 г. Така Германия стана първата голяма промишлена сила, отказала се от ядрената енергетика като реакция на японската ядрена катастрофа.

Новините

Най-четените