Въпреки че от 2007 г., вече пета година, България е член на Европейския съюз, оказва се, че качеството на живот у нас е по-лошо в сравнение със страни, които не са членове на общността. Страната ни е на последно място по доходи, размер на пенсиите, дължина на живота и какво ли не от останалите 26 страни-членки.
България е на 30-о място по показателя качество на живот от 35 страни, като ни изпреварват дори Сърбия, на която тепърва й предстоят преговори за членство в ЕС, и Черна гора, също кандидат. По показателя качество на здравеопазването пред нас е и Албания. А както се оказа наскоро, в Албания дори минималната работна заплата е по-висока от тази в България.
Печалното 30-о място е обозначено от индекс на настигането www.TheCatchUpIndex.eu, който отчита нивото на сближаване сред 35 страни в Европа - 27-те страни членки на ЕС плюс кандидатите за членство.
Индексът на настигането измерва и сравнява страните по 47 индикатора, разделени в 4 категории - икономика, качество на живот, демокрация и управление. Той има за цел да отговори на въпроса до каква степен новите страни членки от Централна и Източна Европа (ЕС10) са настигнали "старите".
След измерване на всички показатели, страната ни е на 28-о място от 35 страни, като пред нас е Хърватска, която предстои да стане член на ЕС през 2013 г.
За България индексът на настигането показва, че страната ни има по-лошо качество на живот, отколкото икономическите показатели предполагат, посочи Ася Кавръкова от Институт "Отворено общество". Новината дойде от форума "Пет години членство на България в ЕС и конкурентоспособността на българската икономика", организиран от Центъра за икономическо развитие и Европейската комисия и беше съобщена най-напред от Mediapool.bg.
Спрямо показателите си 35-те страни могат да бъдат разделени условно на шест клъстера. Начело в класацията е Люксембург заедно със северните страни - Швеция, Норвегия, Холандия, Дания и Финландия. България е в предпоследната пета група в компанията на балканските страни - Хърватска, Румъния, Сърбия, Черна гора и Македония.
Индексът на настигането показва, че новата разделителна линия в Европа минава през Виена по оста Северозапад - Югоизток, посочи Кавръкова.
В категориите икономика, демокрация и управление България заема 28-а позиция - след Хърватска и Румъния, като единствено по качество на живот сме 30, като ни изпреварват Сърбия и Черна гора. По показателя качеството на здравеопазването дори албанците имат по-висока удовлетвореност от българите, отбеляза Кавръкова.
В сферата на икономиката плюсовете за страната ни са ниското ниво на държавен дълг и относително високо ниво на заетост спрямо средните за ЕС. Минусите са липсата на пътища, а по показателя енергиен интензитет България има дори нула, посочи Кавръкова.
Според нея се наблюдава интересна зависимост между нивото на държавния дълг и управлението на дадена страна. По-ниското ниво на държавен дълг в България се дължи на ниското ниво на добро управление, показва анализът на индикаторите според Кавръкова. Тя даде за пример Белгия, където нивото на държавен дълг е огромно в сравнение с България, но и нивото на управление е много по-добро от нашето.
Само макроикономическата стабилност не е достатъчна за конкурентоспособността на българската икономика. Това пък показва изследване на Центъра за икономическо развитие, представено от Анелия Дамянова. Според нея страната ни трябва да направи решителни стъпки по отношение на институции, инфраструктура и иновации, както и в сферата на образованието.
През 2011 г. България е отстъпила с три места до 74-о от 142 страни в индекса за глобална конкурентоспособност спрямо година по-рано. Въпреки това обаче спрямо годината на присъединяването ни отбелязваме напредък. Причината е, че през 2007 г. България е била на 79-о място в общата класация и последна сред десетте нови членки на ЕС. През 2011 г. сме успели да изпреварим Румъния и вече сме 74-и, отбеляза Анелия Дамянова.