Наказателен вот за двата политически мастодонта в Гърция - партиите Нова демокрация и ПАСОК. Това са прогнозите за днешните предсрочни парламентарни избори в страна, ударена от най-тежката криза в историята си от Втората световна война насам и е пета година в рецесия.
И те се случиха - при избирателна активност от 71%. Според първите неофициални резултати първа е дясната Нова демокрация, която получава между 17 и 20 на сто от гласовете. Крайнолявата коалиция СИРИЗА е втора партия с резултат, изчисляван засега между 15.5 - 18.5%.
Трета парламентарна сила според предварителните резултати са социалистите от ПАСОК с между 14 и 17 на сто.
Най-голямата - и неприятна - изненада е високият резултат на крайнодясната ксенофобска партия "Златна зора". Тя е спечелила между 6-8 на сто от гласовете, благодарение на опасенията около растящата имиграция и престъпност. На миналите избори тя получи едва 0.29%.
Предварителните резултати показват, че съставянето на правителство ще е трудно.
Наблюдавани с безпокойство
Изборите са наблюдавани с безпокойство от Германия и Франция, както и от Вашингтон. Предупрежденията са, че от резултатите зависи дали Гърция ще остане в еврозоната или ще изпадне в тотална бедност.
Недоволството сред гърците е огромно, а сделката за спасителния пакет от 130 млрд. евро се подкрепя от двете големи партии - Нова демокрация и ПАСОК, които се редуват в управлението на Гърция. Останалите по-малки формации обаче настояват сделката да се развали или предоговори.
Предсрочните парламентарни избори могат да тласнат Гърция към политическа нестабилност, поради което представителите на най-големите партии в страната планират нови избори възможно най-скоро, по всяка вероятност през юни. Прогнозата е на американския в. "Уолстрийт джърнъл".
В материала се посочва, че подобна политическа нестабилност би могла да застраши надеждността на последния транш от спасителния пакет помощ за Гърция, тъй като ЕС и МВФ ще спрат финансирането, а това ще доведе до по-нататъшна ескалация на икономическата и социална криза в страната.
Според гръцки медии МВФ и финансовите кръгове в САЩ са заели изчаквателна позиция във връзка с изборите в Гърция и Франция и са обезпокоени, тъй като евентуална безизходица би могла да има негативни последици за еврозоната и американската икономика.
Представителят на МВФ Джери Райс предупреди наскоро, че новото гръцко правителство, което ще се появи след изборите, трябва "безпрекословно" да спазва условията на подписаното от Атина споразумение за втория заем и че новият кабинет трябва да продължи програмата на реформи. Той каза още, че представителите на тройката - ЕС, ЕЦБ и МВФ, ще пристигнат отново в Атина след формирането на новото правителство.
Шанс да попадне в парламента за 4-годишен мандат има партия, която премине бариерата от 3% от действителните гласове. Става въпрос за избор на 300 народни представители.
Шанс да попаднат в парламента, освен Нова демокрация и ПАСОК, имат още поне 8 по-малки партии, в това число и неонацистката "Нова зора".