Забраната за пушене ще обсъдят депутатите на второ четене днес след като на 11 април на първо четене бяха приети поправките в Закона за здравето, които регламентират пълната забрана за тютюнопушене на закрити обществени места от 1 юни тази година. Тогава гласуваха общо 133-ма народни представители, от тях 99 "за", 4-ма "против", 10 "въздържал се".
Ако забраната влезе в сила, тя ще важи не само заведенията. На открито няма да може да се пуши в близкия периметър на детска площадка, дворовете на училища, детски ясли и градини. Шефката на здравната комисия Даниела Дариткова е внесла текст, с който се забранява паленето на цигари по тротоарите и прилежащите терени на учебните и детските заведения
Миналата седмица не мина предложението да има забрана за пушачите по стадионите и спирките на градския транспорт. То бе внесено от Петър Курумбашев и Стефан Данаилов от БСП. Двамата депутати предложиха също майките с цигара по градинките и детските площадки също трябва да бъдат глобявани (за бащите с цигара червените депутати не казаха нищо).
Депутати от ГЕРБ предложиха да не се пуши на спирките на обществения транспорт, "на по-малко от 10 м от знака, обозначаващ спирката, и/или от навеса, ако има такъв". Не е ясно обаче как здравните инспектори ще мерят отстоянието на нарушителя от знака, който обозначава спирката, или как ще се процедира в случаите, когато пушачът направи крачка встрани и излезе от обсега на десетте метра, коментира наскоро в. „Сега".
Очаква се забраната да важи и за работни места и офиси. Това ще затрудни проверките на здравните инспектори, тъй като в офисите в частни апартаменти влизането без полиция е невъзможно.
Относно нарушаването на правилата в заведенията, инспектори могат да съставят актове на собствениците, но не и на клиент, тъй като да покаже личните си документи могат да го задължат само полицейски служители.
Забраната се чака на нокти най-вече от в бранша на ресторантьорите и хотелиерите, които в неделя организираха протест срещу влизането й в сила. Освен представители на бизнеса, в него се включиха известни личности от музикалната сцена и тв екраните. Заведения, ресторанти, кръчми, вече са разделени на салони за пушачи и непушачи. „Ако здравната комисия наистина искаше нещо да направи, то е елементарно. Просто забранява вноса, разпространението на цигари, производство на тютюневи изделия, както, разбира се, и дотациите за тютюнопроизводители", коментира Андрей Слабаков, който е заклет пушач.
Благой Рагин, председател на Българската ресторантьорска и хотелиерска асоциация, заяви, че след въвеждането на забраната с 300 млн. лева ще падне оборотът на заведенията само за една година и 20 на сто от ресторантите, казината и дискотеките до март 2013 г. ще фалират.
По думите му тези, които останат без работа, ще могат да заминат в Казахстан, където има програма от 2 млрд. евро за развитие на малкия и средния бизнес. От тази страна вече имало запитвания за въвеждане на българско ноу-хау. "Не знам обаче какво ще спечели държавата, ако нашите деца заминат да работят там", каза той и допълни, че е непушач и също изяви тезата, че би забранил напълно производството и продажбата на цигари.
Мило гневниче: Освен ГЕРБ сега и БСП ще ни пази от комунистите